, czwartek 25 kwietnia 2024
Apel w 71. rocznicę zbrodni "Pod Wałką"
W 71. rocznicę tej zbrodni, przy pomniku spotkali się m.in. kombatanci, władze samorządowe, młodzież szkolna i służby mundurowe. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Apel w 71. rocznicę zbrodni "Pod Wałką"

AGNIESZKA KACZMARCZYK, MMT
Apel w 71. rocznicę zbrodni "Pod Wałką"

W 71. rocznicę tej zbrodni, przy pomniku spotkali się m.in. kombatanci, władze samorządowe, młodzież szkolna i służby mundurowe. fot. Maciej Kłek

W samo południe w Cieszynie odbył się uroczysty apel w 71. rocznicę zamordowania 24 żołnierzy Związku Walki Zbrojnej AK. Żołnierze zginęli w publicznej egzekucji 20 marca 1942 roku ''Pod Wałką''.

W 71. rocznicę tej zbrodni, przy pomniku spotkali się m.in. kombatanci, władze samorządowe, młodzież szkolna i służby mundurowe. W marcu 1942 roku, w publicznej egzekucji nad Olzą zostali powieszeni żołnierze ZWZ AK z kilku miejscowości Śląska Cieszyńskiego, między innymi z Cieszyna, Ustronia, Godziszowa, Ligotki Kameralnej, Mostów k/Jabłonkowa, Cierlicka, Bystrzycy.

- Dziś żyje już niewielu świadków tamtych dni, dlatego tak ważnym jest, aby w swoistej sztafecie pokoleń przekazać młodym cieszyniakom wiedzę o ogromnej zbrodni popełnionej na Narodzie Polskim w czasie II Wojny Światowej. Stajemy do tego apelu w poczuciu moralnego obowiązku, że oni zginęli za naszą wolność - mówi Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna. - Stara rzymska maksyma: Historia jest nauczycielką życia. Korzystajmy z tej nauki. Zdecydowanie sprzeciwiajmy się zakłamywaniu przeszłości, bo tylko pamięć może nas uchronić przed powtórzeniem naszej historii - dodał burmistrz i podkreślił, że teraz, prawie 70 lat po zakończeniu II Wojny Światowej niektórym kręgom zależy, aby fałszować historię. Zamienić miejsce ofiary i kata. - Pielęgnujmy pamięć o bohaterach tamtych czasów, odnawiajmy tablice i pomniki męczeństwa Narodu Polskiego, aby przypominały dzisiejszemu i przeszłemu pokoleniu, że wolności trzeba strzec stale, czuwać i o nią zabiegać. Wolność nie jest dana raz na zawsze - zaznaczył włodarz miasta z wielką nadzieją pokładając w młodych pokoleniach, wolnych od tragicznych wspomnień i wypływających z nich uprzedzeń. - Tylko od was zależy, czy pamięć będzie ciągle żywa - podsumował.

20 marca 1942 roku Pod Wałką w Cieszynie niemieccy okupanci na drewnianym szafocie powiesili 24 Polaków, prowadzących działalność konspiracyjną. Dziewiętnastu przywieziono z więzienia w Mysłowicach (w czasie przejazdu przez ulice Cieszyna śpiewali Jeszcze Polska nie zginęła…), pięciu z cieszyńskiego więzienia. Przed egzekucją w budynku Gestapo kazano miejscowemu lekarzowi Heinrichowi Boreniokowi wbić zastrzyki w języki skazanych. Mimo to, niektórzy zdołali jeszcze przed egzekucją zawołać: Niech żyje Polska!

Bohaterami, którzy zostali straceni 70 lat temu, byli: Józef Bolek z Godziszowa, Adolf Chlebek z Gutów, Józef Czepczor z Łyżbic, Alfons Fójcik z Cierlicka Górnego, Rudolf Gabzdyl z Pogwizdowa, Jan Gaszek z Godziszowa, Jan Halama z Wisły, Rudolf Heller z Brennej, Karol Jadwiszczok z Ligotki Kameralnej, Benedykt Kabiesz z Kaczyc Górnych, Rudolf Kozyra z Cieszyna, Jan Koźba z Czechowic, Jan Kuśnierz z Gutów, Leopold Leśniara z Poręby, Jan Martynek z Mostów koło Jabłonkowa, Paweł Morżoł z Bystrzycy, Karol Piechaczek z Cieszyna, Karol Przywara z Pogwizdowa, Rudolf Szostok z Wiślicy, Alojzy Szotkowski z Mostów koło Jabłonkowo, Józef Wałach z Wędryni, Alojzy Zuberek z Cieszyna i Alojzy Żebrok z Pogwizdowa.

Na miejscu kaźni okupanci kazali się stawić m.in. wszystkim Polakom, nie mającym podpisanej Volkslisty, oraz pewnym grupom Niemców. Część niemieckich kobiet wręcz z entuzjazmem przyjęło powieszenie polskich bohaterów. - Das war ein schöner Feiertag. Solchen Feiertag möchte ich jeden Tag haben (To było piękne święto. Takie święto chciałabym mieć codziennie) - miała oświadczyć jedna z nich po egzekucji.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A czemu w tym marszu nie uczestniczą Cyganie? Przecież tak wielu ich razem z Żydami zginęło ....

pamięć Holokaustu a raczej świadomość Holokaustu,to znakomita okazja do praktyki duchowej...Do obozu koncentracyjnego przyjeżdżają wówczas chętni z całego świata, m.in. buddyści - te niezwykłe warsztaty odbywają się od kilkunastu lat, pod kierunkiem nauczyciela buddyjskiego, Amerykanina, Fleeta Maula,z tradycji Szambali - niezwykle cenne i pożyteczne są też wizyty i zajęcia młodzieży z Izraela -wówczas ogromna trauma jest materiałem do oczyszczania umysłu, m.in. poprzez przywoływanie wspomnień i obrazów niewyobrażalnego cierpienia - "to ludzie ludziom zgotowali ten los" (Zofia Nałkowska)...

Mama chyba upuscila cie na glowe jak byles maly !!!!

Jedź i oczyść swój umysł. On tego naprawdę potrzebuje.

„Jeśli my zapomnimy o Nich, Ty Boże zapomnij o nas”

"tylko pamięć może nas uchronić przed powtórzeniem naszej historii..." nieprawda - związek Polaków z przeszłością naznaczony jest najczęściej neurotyczno-martyrologicznymi wspomnieniami, które w czasie rytualnych rocznic, pojawiają się w świadomości zbiorowej, jak powracająca choroba...wiedzą o tym znakomicie radykalni liderzy polityczni, którzy wykorzystują perfidnie różne traumy przeszłości,w celu manipulowania szerokimi grupami ludzi...z najnowszej historii naszego kraju, jaskrawym tego przykładem jest wykorzystywanie do tego celu, w haniebny i wyrafinowany sposób, śmierci polityków, działaczy społecznych oraz narodowych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem...Jak z tego widać psychopatplogia władzy panoszy się w świecie polityki, jak epidemia - warto o tym pamiętać przy okazji upamiętniania rocznic a nie poprzestawać na rutynowych,sztywnych przemówieniach...
Jerzy Oszelda

W rzeczy samej, świetnie ujęte. W nowoczesnym świecie powinniśmy manifestować swoją cieszyńskość z całą jej wielokulturową historią, a nie upierać się przy nieudolnym ratowaniu skostniałych państw porządku wersalskiego. Już za kilka lat Polacy i Czesi będą mogli u nas mieszkać, ale administrować będziemy się sami. Niepodległa Republika Śląska Cieszyńskiego!!!!!

Ja już od dawna wiem, że Jerzy Oszelda wypowiadając się na wszystkich forach, nigdy nic mądrego nie napisał. Żal

W tym roku Marsz Żywych odbędzie się 8 kwietnia 2013 r. by uczcić Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Będą tam Polacy i Żydzi. Mam przekonanie, graniczące z pewnością, że nie odważyłbyś się skomentować na naszym forum podobnymi słowami ten marsz.
{związek Polaków z przeszłością naznaczony jest najczęściej neurotyczno-martyrologicznymi wspomnieniami, które w czasie rytualnych rocznic, pojawiają się w świadomości zbiorowej, jak powracająca choroba...}. Oszi, "Siwy włos nie czyni mędrcem."

PiS ma program gospodarczy, który jest lewicowy. Nikt nie mówi z tego powodu, że są komunistami. Ciekawe dlaczego w jednym wypadku, kiedy jest lewicowy program, mówi się - komuniści, a w innym -nie mówi się tego. To w Polsce jakieś dwie różne lewice są? Polska to dziwny kraj. Wytężam swój skromny i prosty umysł i pojąć tego kraju nie mogę. No, ale jestem prostym człowiekiem, jak mnie pojąć mowę "Wielkich Polityków".

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama