, niedziela 23 luty 2020
800 nowych biogramów w serwisie „Przodkowie z Cieszyna”
W 2019 roku cieszyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego pozyskał dotacje na rozbudowę serwisu. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

800 nowych biogramów w serwisie „Przodkowie z Cieszyna”

mat.pras.
Serwis „Przodkowie z Cieszyna”, poświęcony badaniom genealogicznym na Śląsku Cieszyńskim, w ostatnich miesiącach został rozbudowany o 800 biogramów.

Poszukiwanie przodków to obecnie najpopularniejszy przejaw zainteresowania przeszłością. Jest to pasjonujące hobby, ale bardzo czasochłonne i trudne. Często księgi metrykalne i inne źródła są trudno dostępne – digitalizacja, w szczególności archiwów parafialnych, pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli nawet dotrzemy do metryk, pozostaje problem odczytywania zapisów w języku łacińskim lub niemieckim, nie mówiąc o tym, że większość ksiąg nie jest zindeksowana.

Inną sprawą jest kwestia ustalenia, do jakiej parafii należała dana miejscowość? Od kiedy prowadzono tam księgi metrykalne? Czy oprócz suchych dat narodzin, ślubów i zgonów można znaleźć dodatkowe informacje o naszych przodkach?

Serwis „Przodkowie z Cieszyna”, dostępny pod adresem http://przodkowiezcieszyna.blogspot.com/, został założony w 2012 roku przez dr Michaela Morysa-Twarowskiego. Prowadzony społecznie, jest poświęcony badaniom genealogicznym na Śląsku Cieszyńskim. Oprócz informacji „technicznych” zamieszczono tam ponad tysiąc wypisów ze źródeł i literatury, które mogą służyć za punkt zaczepienia w poszukiwaniu naszych przodków i krewnych.

W 2019 roku cieszyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego pozyskał dotacje na rozbudowę serwisu. Dzięki dofinansowaniu Starostwa Powiatowego w Cieszynie opublikowano 520 biogramów osób żyjących na terenie dawnego Księstwa Cieszyńskiego (lista dostępna pod adresem: http://przodkowiezcieszyna.blogspot.com/2019/03/wspofinansowanie-3-staro...).

Z kolei dzięki dofinansowaniu Urzędu Gminy w Skoczowie mogło powstać kolejnych 280, tym razem dotyczących osób mieszkających na terenie dzisiejszej gminy Skoczów (lista dostępna pod adresem: http://przodkowiezcieszyna.blogspot.com/2019/04/wspofinansowanie-4-gmina...).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama