, czwartek 14 listopada 2019
78. rocznica zrzutu Cichociemnych
Pierwszymi Cichociemnymi, którzy wylądowali w Dębowcu byli: kpt. Stanisław Krzymowski "Kostka", por. Józef Zabielski "Żbik" oraz kurier polityczny Czesław Raczkowski "Włodek". Zrzut nosił kryptonim "Adolphus".  fot: GOK Dębowiec/ FacebookDodaj do Facebook

78. rocznica zrzutu Cichociemnych

red.
78 lat temu w nocy z 15 na 16 lutego miał miejsce pierwszy zrzut Cichociemnych. Tej nocy kilku śmiałków wylądowało na terenie Dębowca.

Pierwszymi Cichociemnymi, którzy wylądowali w Dębowcu byli: kpt. Stanisław Krzymowski "Kostka", por. Józef Zabielski "Żbik" oraz kurier polityczny Czesław Raczkowski "Włodek". Zrzut nosił kryptonim "Adolphus".

Cichociemni to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych. Wspierali podziemie w walce z Niemcami, zajmowali się wywiadem, dywersją i sabotażem, byli w partyzantce. Nazwano ich Cichociemnymi, gdyż działali w największej tajemnicy, często pod osłoną nocy.

Pomimo tego, że od wydarzenia minęło 78 lat, pamięć o nim jest wciąż żywa. Cichociemni zostali patronami Szkoły Podstawowej w Dębowcu. Ponadto, co roku organizowane są obchody upamiętniające to wydarzenie. W tym roku odbyły się one 8 lutego. W uroczystościach wzięli udział kombatanci, wojsko, służby mundurowe, samorządowcy, harcerze, uczniowie oraz pasjonaci historii. Szczególnym gościem wydarzenia był 98 – letni Cichociemny - major Aleksander Tarnawski.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama