, piątek 10 lipca 2020
20 lat Samorządu Powiatowego
Podczas wczorajszej uroczystości w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie nadano Sztandar Powiatu Cieszyńskiego. fot: FJDDodaj do Facebook

20 lat Samorządu Powiatowego

DR
Mija 20 lat od utworzenia jednostek samorządowych, jakimi są powiaty. Wczoraj swoje 20-lecie świętował powiat cieszyński. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie, po czym jej dalsza część przeniosła się do Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie.

Po 24 latach przerwy od 1975 roku, 11 listopada 1998 roku w dniu trzecich wyborów samorządowych oprócz rad gmin i miast, społeczeństwo dokonało wyboru rad powiatów i sejmików samorządowych. Od początku roku 1999 rozpoczęły działalność starostwa powiatowe, gdzie organem uchwałodawczym stały się rady powiatów, zaś organem wykonawczym zarządy powiatów, którym przewodzą starostowie.

W ciągu pięciu kadencji zmieniały się składy osobowe rad. W okresie tym w ławach radnych zasiadało 37 pań radnych i 133 panów radnych, czyli w sumie 170 osób. Na przestrzeni 20 lat zmieniali się Starostowie Powiatu Cieszyńskiego. Pierwszym Starostą był Andrzej Georg, w kolejnych latach funkcję tą pełnili: Witold Dzierżawski, Mirosław Kożdon, Czesław Gluza, Jerzy Nogowczyk; a obecnie Janusz Król. W 20-letniej historii powiatu pojawiło się również pięciu przewodniczących rady powiatu cieszyńskiego: Jan Zorychta, Ludwik Kuboszek (przewodniczący II i V kadencji), Jan Sztwiertnia, Stanisław Kubicius i Andrzej Bacza.

Od 2000 roku Powiat pozyskał ponad 112,2 mln zł środków unijnych na realizację 47 projektów. Łączna wartość inwestycji w ramach funduszy UE to ponad 145,7 mln zł. Najwięcej zadań -17 - za największą kwotę – 71,74 mln zł – zrealizowanych zostało na drogach powiatowych.

Powiat Cieszyński za jedno z najważniejszych zadań uznał rozwój edukacji. Jest organem prowadzącym dla 23 szkół dla młodzieży, 11 szkół dla dorosłych i 5 placówek oświatowych. Kolejnymi ważnymi zadaniami są remonty i inwestycje drogowo-mostowe, których powiat przez 20 lat istnienia wykonał ponad 220. Powiat również organizuje i zarządza ruchem na drogach powiatowych i gminnych, wydaje uprawnienia związane z wykonywaniem drogowego transportu rzeczy oraz osób, czy zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych – Starosta Cieszyński wydaje obecnie zezwolenia na obsługę 23 linii komunikacyjnych przez 4 przewoźników.

Podczas wczorajszej uroczystości w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie nadano Sztandar Powiatu Cieszyńskiego. Ustanowiono go uchwałą Rady Powiatu Cieszyńskiego z dnia 24 czerwca 2014 roku. Na sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego w dniu 28 sierpnia 2018 roku ustalony został ceremoniał Sztandaru Powiatu Cieszyńskiego. - To wyjątkowa chwila w historii naszego powiatu. Sztandar powiatu obok herbu, flagi, pieczęci należy do zespołu symboli samorządu terytorialnego, jest przy tym znakiem bardzo zaszczytnym, gdyż występuje tylko w jednym egzemplarzu i używany będzie tylko w szczególnych sytuacjach. Jest to dla nas dzień doniosły, gdyż każdy sztandar gromadzi ludzi, których łączy nie tylko terytorium, na którym mieszkają, wspólne wartości jakie wyznają, ale duma z przynależności do tej grupy – mówił Starosta Cieszyński Janusz Król.

Podczas obchodów odbyła się również projekcja filmu o powiecie oraz koncert muzyczny w wykonaniu Orkiestry Kameralnej ARTIS pod batutą J.C. Hauptmanna.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

powiaty? a po co nam one!!
https://fakty.interia.pl/opinie/ziemkiewicz/news-miedzy-legionowem-a-lom...

PiS nie ma pomysłu na kolejną kadencję w powiecie, wobec tego szuka wszelkich metod, by jakimś cudem dostać ją "za darmo", a w zasadzie - na koszt podatnika. Komorowski przejechał się na takim myśleniu, że druga kadencja mu się należy. Historia lubi się powtarzać!

Bez żadnej szkody dla państwa można by zlikwidować dwa pośrednie szczeble administracji samorządowej – powiaty i województwa. Istnieją one wyłącznie z przyczyn socjalnych, to znaczy – żeby zapleczu partii politycznych umożliwić dojenie Najjaśniejszej pod pretekstem jakichś nadzwyczajnych dla państwa usług.
Oczywiście laureaci tych synekur będą wyczerpująco po swojemu uzasadniać konieczność ich istnienia.

Przecież 20 lecie powstania Powiatu Cieszyńskiego przypada 1 stycznia 2019 roku!
Czyżby przyśpieszone uroczyste obchody to przedwyborcza akcja propagandowa PiS-owskich władz powiatu?
Cieszyniacy bez trudu rozszyfrowali tą prymitywną mistyfikację. Dadzą temu wyraz w wyborach!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama