, piątek 19 kwietnia 2024
120-lecie Zakładu Karnego w Cieszynie
120-lecie Zakładu Karnego fot: MAT. PRAS.



Dodaj do Facebook

120-lecie Zakładu Karnego w Cieszynie

ppor. Tomasz Głasek
120-lecie Zakładu Karnego w Cieszynie


120-lecie Zakładu Karnego w Cieszynie


120-lecie Zakładu Karnego w Cieszynie

Zakład Karny w Cieszynie to jedna z najstarszych jednostek penitencjarnych w okręgu katowickim, wpisana do rejestru zabytków ze względu na „monumentalną architekturę” o walorach historycznych. 25 listopada miały miejsce uroczyste obchody 120. lecia jej istnienia.

Udział w uroczystościach wzięli m.in.: Burmistrz Miasta Cieszyn, Starosta Powiatu Cieszyńskiego, duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych, reprezentanci cieszyńskiego sądu i prokuratury, przedstawiciele instytucji i organizacji od lat współpracujących z Zakładem Karnym w Cieszynie oraz emerytowani funkcjonariusze.

W trakcie uroczystości przypomniano, w krótkiej prezentacji multimedialnej, historię cieszyńskiego więzienia oraz zaprezentowano aktualne zadania i obowiązki funkcjonariuszy Służby Więziennej. Jednym z elementów obchodów było także wydanie księgi jubileuszowej Zakładu Karnego w Cieszynie, którą na pamiątkę otrzymali wszyscy zaproszeni goście.

Uczestnicy spotkania wraz z funkcjonariuszami Służby Więziennej zwiedzili także część znajdujących się w tym obiekcie pomieszczeń, między innymi salę widzeń, świetlice, więzienną kaplicę ekumeniczną, gabinet lekarski, halę produkcyjną.

Obecnie cieszyńskie więzienie to zakład karny dla recydywistów penitencjarnych typu zamkniętego, o pojemności 406 miejsc z wyodrębnionym w 1992 r. oddziałem aresztu śledczego dla tymczasowo aresztowanych.

Pierwsze plany dotyczące budowy obiektu datowane są na 1858 rok. Ostatecznie władze austriackie przystąpiły do prac w 1881 roku. Budowa więzienia trwała piętnaście lat. Do użytku więzienie oddane zostało w roku 1896 – dokładnie 120 lat temu. W roku 1905 obok niego postawiono gmach sądu. W 1918 roku więzienie przejęło niepodległe państwo polskie. W okresie międzywojennym cieszyńskie więzienie zaliczane było do kategorii ciężkich. Potocznie nazywane było „Hotelem Harbicha" od nazwiska radcy sądowego, który w końcu XIX w. patronował jego budowie. O więzieniu mówiono również „budynek o stu kominach" w związku z liczbą kominów, które były konsekwencją ogrzewania cel piecami kaflowymi. W więzieniu funkcjonowały dwie kaplice – katolicka i ewangelicka.

W latach 1939 – 1945 więzienie pełniło funkcję oddziału karnego oraz oddziału śledczego cieszyńskiego gestapo. Stąd okupant niemiecki kierował osadzonych do innych więzień lub bezpośrednio do obozów koncentracyjnych. Przez cieszyńskie więzienie podczas okupacji przewinęło się ponad 12 tysięcy osób.

Stosunkowo późno, bo dopiero 2 maja 1945 r. opustoszałe więzienie cieszyńskie przejęły wojska radzieckie, a następnie władze polskie. Do roku 1955 więzienie nie było skanalizowane, małe cele liczyły po 7 osadzonych, a duże po kilkadziesiąt osób. Na terenie więzienia znajdowały się: świniarnia, stolarnia, pracownia koszykarska, wytwórnia makaronu i garaże. W połowie lat 50-tych w wydzielonej części więzienia otwarto Szpital Chorób Płucnych.

Wyjątkową kartą w historii cieszyńskiego więzienia były lata stanu wojennego. Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dn. 13 XII 1981 r. utworzono w Cieszynie „ośrodek odosobnienia" dla kobiet i mężczyzn. Przez ośrodek ten w sumie przewinęło się 23 internowanych, w tym 12 kobiet. W 1992 roku w zakładzie wydzielono cześć przeznaczoną dla tymczasowo aresztowanych.
W 1987r. Zakład Karny w Cieszynie został wpisany do rejestru zabytków ze względu na „monumentalną architekturę” o walorach historycznych.

Obecnie w jednostce pełni służbę 134 funkcjonariuszy oraz 9 pracowników cywilnych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama