, piątek 22 luty 2019
 Patrz w lusterka – spójrz dwa razy!
W dniu wczorajszym w Skoczowie odbyła się akcja „Patrz w lusterka, motocykle są wszędzie”. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Patrz w lusterka – spójrz dwa razy!

UM
 Patrz w lusterka – spójrz dwa razy!


 Patrz w lusterka – spójrz dwa razy!

W dniu wczorajszym (20.06.) w Skoczowie odbyła się akcja „Patrz w lusterka, motocykle są wszędzie”. Na drodze nr 81 obok Stacji Benzynowej ORLEN Funkcjonariusze Policji wraz z przedstawicielami bielskiego WORD- u zatrzymywali kierowców i wręczali im zawieszki zapachowe z napisem przypominającym o potrzebie patrzenia w lusterka (policja także przypominała o akcji łapki - trzymanie rąk na kierownicy,chodzi o to aby kierowcy korzystali podczas jazd z zestawów głosnomowiących).

Akcja miała na celu uświadamianie kierowców, że motocykliści, podobnie jak rowerzyści, mają dużo mniejsze szansę wyjścia cało z wypadków drogowych, niż osoba prowadząca samochód. Jest apelem do obu stron o wzmożenie ostrożności na drogach podczas sezonu motocyklowego.

Każdy kierowca zgodzi się ze mną, że w miejskim ruchu trzeba zachować szczególną uwagę na: pieszych na pasach, rowerzystów, motocyklistów, sygnalizację świetlną, znaki drogowe i jeszcze gadająca pani z GPS. Wioząc dzieci na tylnym siedzeniu wiemy, że czasem trudno nam się skoncentrować i przy zmianie pasa ruchu zerkamy w boczne lusterka nie zawsze uważnie. Jesteśmy w środku sezonu motocyklowego. Wbrew obiegowej opinii, to kierowcy samochodów powodują częściej wypadki z udziałem motocyklistów niż odwrotnie – tak przynajmniej wynika z policyjnych statystyk. Pamiętajmy, że samochód ma blachy i zabezpieczenia, które chronią nim jadących. Kierujący motocyklem po wypadku zostaje często kaleką lub ginie.

Co więc należy robić, żeby nie doprowadzać do takiej sytuacji?

-„Motocykl z racji mniejszych gabarytów jest mniej widoczny niż auto, dlatego zanim wykonamy jakikolwiek manewr na drodze, należy dokładnie upewnić się, czy będzie on bezpieczny. Powinniśmy patrzeć w lusterka auta. Zanim włączymy się do ruchu upewnijmy się, że nie wymuszamy pierwszeństwa przejazdu.” – mówi Marcin Szarek pełnomocnik BRD Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku Białej.

„-Kierowcy często zapominają, że motocykl dysponuje kilkakrotnie większym przyspieszeniem niż samochód osobowy, z pozoru więc znajdujący się w oddali motocyklista może w kilka sekund znaleźć się w bezpośredniej odległości. Staramy się więc trafnie oceniać odległość od zbliżającego się motocykla, jeżeli nie jesteśmy pewni czy zdążymy wykonać manewr, poczekajmy. Kilka sekund i rozwaga mogą zaważyć o czyimś życiu.”- kontynuuje p. Szarek.

W akcji uczestniczyli Pełnomocnik Dyrekora WORD ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Aspirant Sztabowy Grzegorz Hanzel wraz z policjantami z Ruchu Drogowego

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Patrz w lusterka.Motocykliści są wszędzie-często nawet tam gdzie nie powinni.No i z racji przyspieszeń oraz prędkości jakimi dysponują, przepisy nie zawsze ich obowiązują.Tak jak zresztą wszystkich pozostałych z ułańską fantazją, którzy opanowali drogi tego kraju.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama