, czwartek 25 kwietnia 2024
Zmarł Alfred Znamierowski, jeden z czołowych weksykologów i helardyków na świecie
Dzięki Alfredowi Znamierowskiemu weksylologia, weksylium i weksylia wtargnęły do świadomości wielu. Uczył z dużą cierpliwością co jest chorągwią, a co flagą.  fot: Fot. PAP/L. Szymański



Dodaj do Facebook

Zmarł Alfred Znamierowski, jeden z czołowych weksykologów i helardyków na świecie

red.mat.pras
Smutna wiadomość dotarła w dniu wczorajszym z Pragi. Zmarł Alfred Znamierowski, jeden z czołowych weksykologów i helardyków na świecie, były dziennikarz Radia Wolna Europa i Głosu Ameryki, współpracownik pism emigracyjnych, w tym Kultury, członek Solidarności Walczącej. Miał 79 lat. Dzięki Alfredowi Znamierowskiemu weksylologia, weksylium i weksylia wtargnęły do świadomości wielu. Uczył z dużą cierpliwością co jest chorągwią, a co flagą.

„Alfred Znamierowski wracał do Polski z targów książki we Frankfurcie. W Pradze odwiedził przyjaciela, również weksykologa” – poinformowali w czwartek PAP przedstawiciele Instytutu Heraldyczno-Weksykologicznego (IHW), którego założycielem był Znamierowski. Działał on w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim.

Alfred Znamierowski interesował się flagami od dzieciństwa, a pierwsze notki o flagach i ich symbolice publikował od 1960 r. w tygodniku „Dookoła Świata”. W latach 1962-1965 jego notki i artykuły ukazywały się w miesięcznikach „Morze”, „Kontynenty” i „Magazyn Polski” oraz tygodnikach „Panorama Północy” i „Skrzydlata Polska”.
Będąc na emigracji, w latach 1973-1978 współpracował z wybitnym heraldykiem i weksylologiem niemieckim Ottfriedem Neubeckerem. Między innymi wykonał setki ilustracji herbów do jego książki „Wappen Bilder Lexikon” i do „Brockhaus Enzyklopedie”. W tym samym czasie zaczął współpracę z czołowym weksylologiem amerykańskim Whitney Smithem i wykonał prawie tysiąc barwnych ilustracji herbów i flag wszystkich państw świata do jego książki „Flags Through the Ages and Across the World”, a później (do 1999 r.) był głównym artystą wydawanego przez Smitha pisma „The Flag Bulletin”.

W 1979 r. Znamierowski założył w San Diego w Kalifornii „The Flag Design Center” – profesjonalny ośrodek, zajmujący się projektowaniem flag dla instytucji i osób prywatnych oraz gromadzeniem, analizowaniem i publikowaniem danych o wszelkiego rodzaju flagach historycznych i obecnych z całego świata. Od 1981 ośrodek ten był członkiem FIAV – Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Weksylologicznych, która co dwa lata organizuje międzynarodowe kongresy weksylologiczne. Z inicjatywy Znamierowskiego XVI Kongres FIAV odbył się w 1995 r. w Warszawie. Parę lat wcześniej powstało Polskie Towarzystwo Weksylologiczne, którego Znamierowski był współzałożycielem, w latach 1997-2000 prezesem, a od 2000 r. wiceprezesem.

Po powrocie do Polski w 1994 r., wydał w 1995 r. drukiem książkę „Stworzony do chwały” – monografię Orła Białego, który 700 lat wcześniej stał się herbem Królestwa Polskiego. W 1999 r. opublikował w Londynie po angielsku fundamentalną pracę weksylologiczną „The World Encyclopedia of Flags”, za którą został przez FIAV uhonorowany w 2003 r. nagrodą „Vexillon”.
W 1997 r. Znamierowski założył w Warszawie Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny, którego głównym zadaniem jest projektowanie znaków jednostek samorządu terytorialnego i badanie heraldyki i weksylologii samorządowej.
Od 2007 r. Instytut działa w Górkach Wielkich i do tej pory ma w dorobku projekty herbów, flag, sztandarów, pieczęci i insygniów, przyjętych przez ponad 180 powiatów oraz gmin miejskich i wiejskich.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama