, środa 24 kwietnia 2024
Zero waste, czyli życie bez śmieci
Idea przyjęła się i szybko rozprzestrzeniła u naszych południowych sąsiadów. W Czeskiej Republice sklepy w stylu zero waste pojawiają się jak grzyby po deszczu. Czy jednak to zupełna nowość? fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Zero waste, czyli życie bez śmieci

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Zero waste, czyli życie bez śmieci


Zero waste, czyli życie bez śmieci


Zero waste, czyli życie bez śmieci

Zero waste to coraz bardziej popularny styl życia, który polega dosłownie na życiu bez śmieci. To idea świata między innymi bez plastiku. Najważniejsza zasada 3R opiera się na filarach reduce, reuse, recycle, czyli redukcja, ponowne wykorzystanie i recykling. Filozofia obejmuje wiele aspektów życia i opiera się na przekonaniu, że wszystkie przedmioty używane w naszych domach mogą być wykorzystywane wielokrotnie i na kilka sposobów. Ogranicza się np. do minimum kupowanie produktów w opakowaniach, a na zakupy zabiera się zawsze własne materiałowe torby i pojemniki.

Idea przyjęła się i szybko rozprzestrzeniła u naszych południowych sąsiadów. W Czeskiej Republice sklepy w stylu zero waste pojawiają się jak grzyby po deszczu. Czy jednak to zupełna nowość?

Ewa Troszok - właścicielka sklepu bez obalu, czyli bez opakowań, który powstał tuż za Olzą, w czeskim Cieszynie - wspomina „wiele lat temu moja prababcia pracowała właśnie w takim sklepie bez opakowań, mam kilka zdjęć z tego okresu. Zapewne wynikało to zupełnie z innych pobudek, ale jest to raczej powrót do dobrej praktyki, niż nowość”.

Jak wyglądają zakupy w takim sklepie?

Idealnie jest, gdy przyniesiemy swoje pojemniki, dlatego dobrze jest przygotować się wcześniej do wizyty w sklepie. Pomocna będzie strona internetowa www.zaeko.eu gdzie można przejrzeć asortyment i tym samym zaplanować swoje zakupy. Wówczas wiemy, na co i ile będzie nam potrzebnych pojemników - pudełek, słoików, butelek.

Oczywiście można również wypożyczyć na miejscu potrzebne opakowania, ale wówczas właściciele liczą na ich zwrot.

Wszystko znajduje się w olbrzymich zasobnikach, więc można zakupić naprawdę tyle, ile się potrzebuje lub zrobić odpowiedni zapas na określony czas, w zależności od potrzeb czy preferencji. Łatwo da się obliczyć, ile ton śmieci „darujemy” światu, jeśli nie będziemy kupowali towaru w gotowych opakowaniach. Na przykład jeden 25 litrowy pojemnik eliminuje wykorzystanie ponad kilograma plastiku.

Sklep oferuje przede wszystkim zdrowe i ekologiczne produkty. Towary podstawowe, ale wysokiej jakości: makarony, ryż, płatki, kasze (jaglana, gryczana, bulgur, kuskus), soczewica, groch, fasolki, przyprawy (kurkuma, majeranek). Są dostępne również ziarna, z których na miejscu w specjalnym młynku mieli się mąkę czy płatki. Jest również dział drogeryjny, w którym można zaopatrzyć się w mydła i płyny do mycia różnych powierzchni.

Jak mówi Ewa Troszok zmiana stylu życia i bycie zero waste wymaga dużo czasu. Nie musimy jednak popadać w radykalizm i przewracać naszego życia do góry nogami. Ważne, by krok po kroku świadomie wcielać drobne działania, które pozwolą nam zredukować liczbę śmieci i niepotrzebnych rzeczy w naszym domu. Wszystko z umiarem i w zgodzie z naszymi możliwościami. Redukcja domowych śmieci choćby o jedną trzecią, to już naprawdę milowy krok.

ZaEko

ul. Střelniční 276/13, Český Těšín, www.zaeko.eu, FB: Vyměň za EKO
Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00, w sobotę od 9.00 do 12.00

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama