, czwartek 25 kwietnia 2024
Zaciski hamulcowe - typy i oznaki uszkodzenia
Zaciski hamulcowe, wraz z klockami hamulcowymi, to kluczowe części samochodowego układu hamulcowego. fot: Wikimedia Commons/



Dodaj do Facebook

Zaciski hamulcowe - typy i oznaki uszkodzenia

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Zaciski hamulcowe, wraz z klockami hamulcowymi, to kluczowe części samochodowego układu hamulcowego. Jego głównym celem jest spowolnienie pojazdu przez wciśnięcie klocków hamulcowych w tarcze hamulcowe, a tym samym zatrzymania kręcenia się kół.

Jakie są typy zacisków hamulcowych?

Komponenty te są zazwyczaj podzielone na następujące typy:

Zaciski przesuwne (pływające). Komponenty te mają jeden lub dwa tłoki po jednej stronie. Zacisk jest przymocowany do nośnika hamulca. Podczas gdy ten drugi jest solidnie zamocowany, zacisk jest w stanie poruszać się do tyłu i do przodu. Staje się to możliwe dzięki sworzniom prowadzących. Gdy pedał hamulca zostaje zdekompresowany, tłoki pchają zacisk za pomocą klocka hamulcowego na tarczę hamulcowa, a tarcza hamulcowa, z kolei naciska na umocowany klocek hamulcowy.

Zaciski stałe. Części te nie poruszają się. Posiadają tłoki znajdujące się po obu stronach wirnika. Płyty nośnika hamulca z listwami hamulca są przymocowane do tłoków. Gdy kierowca naciska na pedał hamulca, ciśnienie przenosi się na płyn hamulcowy, który wypełnia tłoki i przesyła na nie ciśnienie. Tłoki naciskają klocki hamulcowe na tarcze.

Zaciski pływające są znacznie bardziej powszechne niż zaciski stałe. Większość samochodów na drogach jest w nie wyposażona, a części stałe są stosowane w wysoko wydanych samochodach. Poza tym, części z tej drugiej kategorii są znacznie droższe.
Zaciski wysokowydajne. Części te są zaprojektowane specjalnie do samochodów wyścigowych. Mają większe tłoki, jest ich więcej, zachowują mniej ciepła i mają różnicowe otwory. Zaciski te można znaleźć w wysokowydajnych samochodach i motocyklach.

Jakie są oznaki uszkodzonych zacisków hamulcowych?

Najbardziej powszechnymi oznakami uszkodzonego zacisku hamulcowego są:

  • Dziwne dźwięki podczas hamowania
  • Ściąganie na jedną stronę
  • Kiepska wydajność paliwowa
  • Wyciek płynu hamulcowego
  • Pojazd spowalnia
  • Przegrzane tarcze i klocki hamulcowe

    Jeśli zauważyłeś wszelkiego wymienione powyżej problemy, twoje zaciski mogą się zaciąć lub zamarznąć. Jeśli nie będziesz mógł prawidłowo hamować, zaleca się, byś zabrał swój samochód na stację serwisową tak szybko jak to możliwe.

    www.Autoczescionline24.pl to wiodący sklep z częściami samochodowymi.

    Czy szukasz części samochodowych idealnej jakości, ale niezbyt drogich? Na Autoczescionline24.pl możesz znaleźć klocki i zaciski hamulcowe, oleje i dodatki, różne zestawy naprawcze i wiele innych rzeczy dla twojego pojazdu. Z nami, konserwacja twojego samochodu stanie się prosta i tania. Zdobądź to co najlepsze i oszczędzaj z naszym sklepem online.

  • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
    reklama