, piątek 3 lipca 2020
Wymazobusy ruszyły w Powiat Cieszyński
Dzięki piątkowej akcji przebadano około 200 osób z blisko 600, które nadal oczekują na zrobienie badania. fot: pogotowie.cieszyn.plDodaj do Facebook

Wymazobusy ruszyły w Powiat Cieszyński

red.mat.pras.
Wymazobusy ruszyły w Powiat Cieszyński

Cieszyński Sanepid przygotował listę osób, według których załogi wymazobusów przeprowadzały testy u mieszkańców na obecność patogenu SARS-CoV-2, wywołującego groźną chorobę zakaźną COVID-19.

Powiatowa Stacja Epidemiologiczno-Sanitarna w Cieszynie, w piątek 29 maja  w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną w powiecie cieszyńskim, otrzymała od Województwa Śląskiego istotne wsparcie w postaci 4 wymazobusów, których zadaniem było pobieranie wymazów od osób przebywających w domowych kwarantannach.

W sobotę i niedzielę dwa wojewódzkie ambulansy ponownie pobierały próbki, tak samo będzie w poniedziałek (1 czerwca).

- Dla mnie bardzo ważne jest to, że również, w czwartek (28 maja) pracował dodatkowy wymazobus. Ten ambulans przyjechał do nas z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Katowic- informuje Mieczysław Szczurek, Starota Cieszyński.

- Ogromnie cieszę się z tej akcji. Wsparcie dodatkowymi ambulansami pomaga nam w jakimś stopniu rozładować powstały „korek”, m.in. ze względu na dużą ilość zachorowań w śląskich kopalniach. Dzięki temu rozwiązaniu powinien skrócić się czas oczekiwania na badanie. Zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre osoby długo czekają na przyjazd wymazobusu do ich domu. Bardzo dobrze rozumiem ich narastające rozżalenie. Jako Zarząd Powiatu Cieszyńskiego zdecydowaliśmy się pomóc tym mieszkańcom, nie zostawiliśmy ich samych z powstałym problemem. Szybko podjęliśmy decyzję, że będziemy dopłacali z powiatowych pieniędzy do ambulansów, chociaż to zadanie nie należy do samorządu powiatowego, a trzeba dodać, że koszty pracy wymazobusów nie są małe. W kwietniu wydatki wyniosły około 27 tys. zł. W maju ta kwota jest jeszcze wyższa ze względu na większą ilość osób zakwalifikowanych do pobrania wymazów- podkreślał Mieczysław Szczurek.

- Należy jeszcze wspomnieć, że 29 maja oprócz wojewódzkich wymazobusów, po powiatowych drogach poruszały się również te, które zostały uruchomione ze środków budżetowych Powiatu Cieszyńskiego. W skład załóg powiatowych ambulansów wchodzą pracownicy Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego, którzy pobierają próbki przez sześć dni w tygodniu- mówił Szczurek.

Dzięki piątkowej akcji przebadano około 200 osób z blisko 600, które nadal oczekują na zrobienie badania.
Cieszyński Sanepid przygotował listę osób, według których załogi wymazobusów przeprowadzały testy u mieszkańców na obecność patogenu SARS-CoV-2, wywołującego groźną chorobę zakaźną COVID-19.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama