, piątek 3 lipca 2020
Wyjątkowe kobiety
Jak mając problem z widzeniem i poruszając się z białą laską, jechać autobusem, gdzie nie ma informacji głosowej, mówiącej na jakim przystanku się znajdujemy, a w urzędach trzeba pobrać numerek i odczytać na tablicy, kiedy się wyświetli? fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Wyjątkowe kobiety

IWONA CZARNIAK
Wśród osób z niepełnosprawnością jest 2 530,4 tys. kobiet. Idąc przez miasto, robiąc zakupy, załatwiając sprawy w urzędach, szkołach spotykamy kobiety. Panie pełne energii, zagonione w codziennym życiu. Wśród nich można spotkać kobiety, przed którymi los postawił dodatkowe wyzwanie - niepełnosprawność.

Niepełnosprawnych kobiet wbrew pozorom jest w naszym otoczeniu niemało, jednak z wielu powodów tego nie dostrzegamy. Są to panie, które stawiają sobie cele i wytrwale do nich dążą. Pomimo, że nadal są trudności z zatrudnianiem niepełnosprawnych, to coraz częściej można spotkać panie pracujące w biurach, szkołach, w stowarzyszeniach itp. Duże możliwości daje internet i praca przez komputer.

Tylko one wiedzą, ile trudu muszą włożyć w pokonywanie przeszkód, jakie codziennie napotykają na swojej drodze życia. Czy ktoś może sobie wyobrazić, jak prowadzić dom, prać, gotować, robić porządki i wiele innych jakby się wydawało zwyczajnych czynności, poruszając się na wózku? Jak zrobić zakupy, załatwić sprawy w urzędzie, nie słysząc i nie mówiąc? Jak mając problem z widzeniem i poruszając się z białą laską, jechać autobusem, gdzie nie ma informacji głosowej, mówiącej na jakim przystanku się znajdujemy, a w urzędach trzeba pobrać numerek i odczytać na tablicy, kiedy się wyświetli?

Kobiety niepełnosprawne to mamy wychowujące dzieci, babcie, które oddają swoje serce i czas wnukom, których rodzice są zapracowani. Są też i takie, które rozumiejąc potrzeby innych, wspierają ich poświęcając swój czas, dzieląc się dobrym słowem i wiedzą. Sztuka nie jest im obca i tak są poetki, malarki, rzeźbiarki, panie haftujące i wykonujące wiele innych pięknych rzeczy. Nie chcą rozgłosu. Żyją spokojnie, są skromne, a każdy dzień, podczas którego uda im się się wykonać to co sobie zaplanowały, sprawia im radość.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Osoba niepełnosprawna to osoba z niepełnosprawnością? W takim razie:

-osoba niewidoma - osoba z niewidomością
-osoba głucha - osoba z głuchością
- niemowa - osoba z bezmównością
-osoba bez nóg - osoba z beznogością
-osoba bez rąk - osoba z bezrękością

wózek inwalidzki - wózek z inwalidzkością

itd.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama