, czwartek 4 czerwca 2020
Wspomnienie o ofiarach Holokaustu
W Zakładzie Karnym w Cieszynie od wielu lat prowadzony jest projekt edukacyjny "Auschwitz – Edukacja Obywatelska". fot: arch.ZKDodaj do Facebook

Wspomnienie o ofiarach Holokaustu

por. Tomasz Głasek
Wspomnienie o ofiarach Holokaustu

Podczas prezentacji multimedialnej zapoznał osadzonych z mało znanymi miejscami i zdarzeniami związanymi z martyrologią Żydów i Polaków.


Wspomnienie o ofiarach Holokaustu

Przedstawione fakty i zdarzenia wywarły na osadzonych duże wrażenie, skłaniając ich do refleksji i przemyśleń odnośnie nienawiści i tego do czego może ona prowadzić.

W Zakładzie Karnym w Cieszynie, w związku z przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, odbyła się, prelekcja upamiętniająca pamięć o ofiarach Zagłady. Na zaproszenie funkcjonariuszy cieszyńskiej Służby Więziennej wykład poprowadził pan Zbigniew Niziński prezes warszawskiej fundacji „Pamięć, Która Trwa”.

Podczas prezentacji multimedialnej zapoznał osadzonych z mało znanymi miejscami i zdarzeniami związanymi z martyrologią Żydów i Polaków. Poruszające historie świadków tych strasznych zdarzeń, zostały ukazane na tle odszukanych przez fundację i nieupamiętnionych do tej pory grobów pomordowanych Żydów, a także Polaków, którzy zginęli, niosąc im pomoc. Przedstawione fakty i zdarzenia wywarły na osadzonych duże wrażenie, skłaniając ich do refleksji i przemyśleń odnośnie nienawiści i tego do czego może ona prowadzić.

Działalność Fundacji „Pamięć, Która Trwa”
Fundacja została założona aby utrwalać i upowszechniać pamięć o wspólnej historii Polaków i Żydów. Celem działalności fundacji jest też chęć niesienia wymiernej i zorganizowanej pomocy tym, których rodziny zginęły za pomoc Żydom, a teraz sami zmagają się z trudnymi warunkami życiowymi. Fundacja “Pamięć, Która Trwa” dociera do wielu nieznanych i niemal zapomnianych miejsc i ludzi, świadków Holocaustu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu. Święto zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 r. dla uczczenia pamięci pomordowanych w czasie II Wojny Światowej. To także rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, w którym Niemcy zamordowali ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej.

Historia, pamięć, resocjalizacja
W Zakładzie Karnym w Cieszynie od wielu lat prowadzony jest projekt edukacyjny "Auschwitz – Edukacja Obywatelska" w ramach, którego osadzeni mają możliwość zapoznać się z historią tego okrutnego i tragicznego miejsca poprzez uczestnictwo w licznych zajęciach tematycznych, m. in.: w spotkaniach z muzealnikami, wyjazdach do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, czy też projekcjach filmowych i wystawach. Są to spotkania uczące empatii i pokory.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama