, środa 27 stycznia 2021
Wisła: Zmarł Andrzej Niedoba - pisarz, dramaturg i dziennikarz
Dzisiaj, 25 listopada zmarł Andrzej Niedoba z Wisły - pisarz, dramaturg i dziennikarz. Miał 80 lat.  fot: UM WisłaDodaj do Facebook

Wisła: Zmarł Andrzej Niedoba - pisarz, dramaturg i dziennikarz

red.mat.pras.
Dzisiaj, 25 listopada zmarł Andrzej Niedoba z Wisły - pisarz, dramaturg i dziennikarz. Miał 80 lat. Pozostawił po sobie nie tylko wiele artykułów, książek i scenariuszy teatralnych. Zmarł po krótkiej i ciężkiej chorobie.

Andrzej Niedoba urodził się 30 października 1940 roku w Cieszynie. Był synem Adama, założyciela zespołu "Wisła", nauczyciela i pedagoga, a także bratankiem polskiego działacza społecznego na Zaolziu, reżysera teatralnego Władysława Niedoby, znanego pod pseudonimem "Jura spod Grónia".

Andrzej Niedoba ukończył polską szkołę podstawową w Jabłonkowie na Zaolziu i polskie liceum w Czeskim Cieszynie. Był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w kilkunastu redakcjach telewizyjnych i prasowych, m.in. w Telewizji Polskiej w Katowicach.

Pod koniec lat 60. XX w. napisał wraz z ojcem nieoficjalny hymn górali beskidzkich "Szumi jawor". Był dramaturgiem. W 1978 r. zadebiutował sztuką "Skoczek" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Spektakl "Kim pani jest?" zrealizował teatr telewizji.

W 2016 r. jego sztuka "Rajska jabłonka" miała prapremierę na Scenie Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie. "Napisał kilka książek, w tym: „Rzekę niepokorną”, opowiadającą losy rodu Niedobów. Niedawno ukończył książkę „Herody", która ukaże się już wkrótce.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama