, czwartek 25 kwietnia 2024
Wiedza nt. pierwszej pomocy niezbędna. "Każdy w ciągu życia będzie potrzebował pomocy"
Organizatorzy przygotowali symulację zdarzeń, które na co dzień mogą spotkać każdego nas na ulicy w drodze do szkoły czy pracy. fot: JM



Dodaj do Facebook

Wiedza nt. pierwszej pomocy niezbędna. "Każdy w ciągu życia będzie potrzebował pomocy"

JAKUB MARCJASZ
Wiedza nt. pierwszej pomocy niezbędna. "Każdy w ciągu życia będzie potrzebował pomocy"

Jedno z zadań odbyło się na szczycie Wieży Piastowskiej. fot. JM

- Statystycznie każdy człowiek cztery razy w ciągu swojego życia będzie potrzebował udzielenia pierwszej pomocy przez kogoś z otoczenia - mówi Piotr Spychała, instruktor Harcerskiej Szkoły Ratownictwa, który przygotował zadania dla uczestników Ratowniczej Gry Miejskiej, jaka odbyła się w trakcie XXII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Cieszynie.

- "Na ratunek" - to hasło tegorocznego finału WOŚP, dlatego uznaliśmy, że temat pierwszej pomocy w tym kontekście jest bardzo ważny i chcieliśmy go poruszyć - tłumaczy Joanna Branicka, komendantka Hufca Ziemi Cieszyńskiej, szefowa cieszyńskiego sztabu WOŚP.

Na starcie stanęły cztery ekipy składające się z jednego do czterech osób. Zadaniem uczestników było dotarcie do punktów kontrolnych rozmieszczonych w centrum miasta, gdzie musieli wykazać się swoją wiedzą dotyczącą udzielania pierwszej pomocy podczas zainscenizowanych przez organizatorów najprzeróżniejszych zadań, w których ktoś potrzebował pomocy. - Jesteśmy uczniami klasy o profilu medycznym, co wymaga od nas tego, aby interesować się i mieć wiedzę na ten temat, a dzięki takim działaniom możemy sprawdzić siebie. Zawsze byłem zwolennikiem uczenia się o pierwszej pomocy, bo chciałbym by w sytuacji gdy coś mi się stanie, zawsze w pobliżu byli ludzie, którzy będą wiedzieli jak mi pomóc i żebym ja wiedział jak pomóc komuś - zauważa Filip Fluder z Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie, który wziął udział w wydarzeniu.

Organizatorzy przygotowali symulację zdarzeń, które na co dzień mogą spotkać każdego nas na ulicy, w drodze do szkoły czy pracy. Były to omdlenia, utrata przytomności, atak drgawek i astmy, czy wypadek komunikacyjny. Zadania miały być jak najbardziej realne, dlatego nie zabrakło imitacji krwi, czy ataku histerii uczestników zdarzeń. - Zdobyte tutaj doświadczenie na pewno się przyda, bo jak pokazały te próby, wcale nie jest to takie łatwe jak w teorii. Przy każdym zadaniu poprawiliśmy pewne elementy, bo już wiem co mogłoby być inaczej i lepiej - mówił już po zakończeniu zadań Krystian Bąk ze Szkoły Organizacji i Zarządzania w Cieszynie.

Niestety w Polsce cały czas zbyt mało osób wie jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. - Młodzi ludzie chętnie się uczą, ale tylko wtedy, kiedy odbywa się to poprzez zajęcia praktyczne, dlatego taka akcja jest świetną okazją do tego. Niestety w programie nauczania są zaledwie dwie godziny zajęć, gdzie poruszane są takie kwestie, a to zdecydowanie za mało - przyznaje Mirosława Szweda, nauczycielka przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w Zespole Szkół Budowlanych w Cieszynie.

A dlaczego warto się szkolić? - Statystycznie każdy człowiek cztery razy w ciągu swojego życia będzie potrzebował udzielenia pierwszej pomocy przez kogoś z otoczenia - mówi Piotr Spychała, instruktor Harcerskiej Szkoły Ratownictwa, który przygotował zadania dla uczestników Ratowniczej Gry Miejskie. - Tymi rękami jestem w stanie pomóc jednej osobie, a kiedy nauczę was, tych osób będzie znacznie więcej, dlatego warto uczyć i się uczyć - podsumowuje Spychała.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama