, poniedziałek 25 maja 2020
Weź ślub w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza
Sala sesyjna cieszyńskiego ratusza.  fot: UM CieszynDodaj do Facebook

Weź ślub w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza

JM
Od 2014 roku historyczne wnętrza sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza udostępnione zostaną na potrzeby ceremonii ślubnych.

- Decyzja, którą podjąłem jest nawiązaniem do początków Urzędu Stanu Cywilnego w Cieszynie, który przed laty mieścił się właśnie w budynku ratusza - tłumaczy Mieczysław Szczurek, burmistrz miasta.

Terminy ślubów ustalać będzie jak dotychczas kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, uwzględniając w miarę możliwości propozycje osób zamierzających wstąpić w związek małżeński. Ceremonie w ratuszu będą odbywały się w pierwszą sobotę miesiąca, poczynając od lutego 2014 roku. Jeżeli zainteresowanie będzie większe, śluby będą mogły się odbywać również w drugą sobotę miesiąca. W reprezentacyjnej sali ratusza będzie również możliwość wzniesienia pierwszego toastu za zdrowie pary młodej.

Sala sesyjna została oddana do użytku w 1906 roku, kiedy w ratuszu uroczyście podejmowano cesarza Franciszka Józefa I w czasie jego wizyty w Cieszynie. Została wyposażona w bogato zdobioną drewnianą boazerię i odrzwia. W dwóch rogach sali umieszczono secesyjne piece - kominki z herbami Cieszyna. W trzecim rogu stanął okazały zegar szafkowy. Ozdobą sali stał się herbowy fryz, umieszczony pod stiukowym sufitem. Złożony został z 24 płaskorzeźbionych godeł cieszyńskich cechów rzemieślniczych, wykonanych przez rzeźbiarza Franciszka Kargera. Drugą część fryzu wypełniło 39 herbów przedstawicieli cieszyńskiej szlachty i książąt, a także herby Śląska i miasta Cieszyna, namalowanych przez Maksymiliana Salomona. W 2006 roku sala poddana została zabiegom konserwatorskim. Na ścianach zawieszono kopie niektórych portretów, zaś na ścianie frontowej zawisła kopia XIX-wiecznego herbu Cieszyna.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kończ Waść, wstydu (sobie i nam) oszczędź!!!

...jak by tu znowu ratować upadły wizerunek? ooo zrobię śluby w sesyjnej sali to się gawiedź ucieszy.....I don't think so

Panu Burmistrzowi śluby w głowie jak tu rozwód z ratuszem w niedalekiej perspektywie? ale przynajmniej w tą jedną sobotę w miesiącu obietnice składane w ratuszu będą szczere i trwałe...

Ino czekać, jak proboszcz od Magdaleny ruszy z atakiem na konkurencję...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama