, wtorek 11 maja 2021
W obozie zagłady w Buchenwaldzie uczczono pamięć Karola Kulisza
Odsłonięcia tablicy pastora Karola Kulisza dokonał biskup senior Śląskiego Kościoła Ewangelickiego A.W. Jan Wacławek w asyście ks. Emila Gajdacza i dr. Bartolta Haase z Eben-Ezer w Lemgo. fot: arch.pryw.Dodaj do Facebook

W obozie zagłady w Buchenwaldzie uczczono pamięć Karola Kulisza

K.Cieślar
W obozie zagłady w Buchenwaldzie uczczono pamięć Karola Kulisza

Tablica w Buchenwaldzie.


W obozie zagłady w Buchenwaldzie uczczono pamięć Karola Kulisza

Tablica na budynku „BETEZDA“ w Ligotce Kameralnej.

W dniu 8 maja minęła 80 rocznica od męczeńskiej śmierci wybitnego działacza społecznego i narodowego na Śląsku Cieszyńskim Ks. Pastora Karola Kulisza (ur. 12.6.1873 w Dzięgielowie, zm. 8.5.1940 w Buchenwaldzie).

8 maja 2020 miała się odbyć uroczystość w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie, w ramach której planowano odsłonięcie tablicy naszego rodaka. Niestety z powodu zamkniętych granic nie było to możliwe.

Dopiero w ubiegły piątek 11 września udały się do Buchenwaldu delegacje Diakonii Śląskiej, Diakonatu Eben Ezer z Dzięgielowa oraz zaprzyjaźnionej Diakonii w niemieckim mieście Lemgo. Odsłonięcia tablicy pastora Karola Kulisza dokonał biskup senior Śląskiego Kościoła Ewangelickiego A.W. Jan Wacławek w asyście ks. Emila Gajdacza i dr. Bartolta Haase z Eben-Ezer w Lemgo.
Przed budynkiem krematorium odbyła się podniosła uroczystość, zabrzmiały pieśni i został przedstawiony życiorys męczennika. W modlitwach wyrażono wdzięczność za jego pracę i wysiłki na rzecz kościoła, diakonii i społeczeństwa Śląska Cieszyńskiego.
Prowadzącym uroczystość oraz tłumaczem był pastor Mirosław Danyś, pomysłodawca umieszczenia tablicy w Buchenwaldzie.

ks. Karol Kulisz (1873-1940)

Kulisz Karol, ks. - działacz społeczny i narodowy na Śląsku Cieszyńskim, wydawca literatury religijnej.
Urodził się 12 czerwca 1873 r. w Dzięgielowie pod Cieszynem jako syn rolnika i robotnika huty w Trzyńcu. Ukończył państwowe gimnazjum niemieckie w Cieszynie w 1894 r., a następnie studiował teologię ewangelicką w Wiedniu i Erlangen. W 1899 r. został wikariuszem w Ligotce Kameralnej, a w 1908 r. proboszczem, którą to funkcję pełnił do 1918 r. Był bliskim współpracownikiem ks. Franciszka Michejdy, proboszcza w Nawsiu, ówczesnego przywódcy polskich ewangelików na Śląsku Cieszyńskim. Razem pracowali w Towarzystwie Ewangelickiej Oświaty Ludowej w Cieszynie oraz w Kole Polaków Teologów Ewangelickich. W 1913 r. założył w Ligotce dom dla starców i ludzi niedołężnych „Betezda”. Wydawał pismo religijne „Dla Wszystkich”. W l. 1910-19 był redaktorem ewangelickiego miesięcznika religijnego „Słowo Żywota”. W 1914 r., pomimo iż wybrano go na proboszcza parafii ewangelickiej w Cieszynie, Naczelna Rada Kościelna nie zatwierdziła tego wyboru aż do wybuchu I wojny światowej. Uczynił to dopiero Konsystorz Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce w 1919 r. Jako proboszcz cieszyński pracował do września 1939 r. W przełomowych dla przyszłości Śląska Cieszyńskiego latach 1918-20 bardzo aktywnie występował w sprawie przynależności tego regionu do Polski. W grudniu 1918 r. podpisał wraz z innymi duchownymi ewangelickimi memoriał o przyłączenie tej części Śląska do Polski, który to memoriał został przedłożony przez ks. sup. Juliusza Burschego na Konferencji Pokojowej w Paryżu w marcu 1919 r. W lecie tegoż roku udał się do Paryża wraz z ks. J. Mamicą z ramienia Rady Narodowej Śląska Cieszyńskiego, by bronić tych postulatów. Ponownie interweniował w tej sprawie w Paryżu w 1920 r. jako członek polskiej delegacji. W 1921 r. został seniorem ewangelickiej diecezji cieszyńskiej i pełnił tę funkcję do 1936 r. W 1920 r. założył Zakłady Opiekuńczo-Wychowawcze „Ebenezer” w Dzięgielowie. W 1921 r. stworzył diakonat żeński dla opieki nad dziećmi i starcami w Dzięgielowie i Ligotce Kameralnej. Wydawał też w Cieszynie dwutygodnik „Słowo Kościelne”. Znany był jako utalentowany kaznodzieja, opublikował zbiór swych kazań. Aresztowany we wrześniu 1939 r. przez gestapo za działalność narodową, zginął w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie 8 maja 1940 r.

https://reformacja2017.slaskie.pl/content/ks-karol-kulisz

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama