, niedziela 24 czerwca 2018
W Cieszynie uczcili pamięć płk. Gwidona Karola Langera
Spotkanie było okazją do wspomnień płk. Gwidona Karola Langera, wielkiego człowieka wywodzącego się z naszego regionu. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

W Cieszynie uczcili pamięć płk. Gwidona Karola Langera

AK, mat. pras.
W Cieszynie uczcili pamięć płk. Gwidona Karola Langera

W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Cieszyński Jerzy Nogowczyk, Burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek, Ksiądz Pułkownik Zbigniew Kowalczyk oraz Jacek Dziuba Dyrektor Biura Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. fot. mat. pras.

14 lutego Jan Stanisław Ciechanowski, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych spotkał się z władzami powiatu i miasta w cieszyńskim ratuszu.

- Spotkanie było okazją do wspomnień płk. Gwidona Karola Langera, wielkiego człowieka wywodzącego się z naszego regionu. Po spotkaniu goście oraz gospodarze złożyli kwiaty na grobie pułkownika, który znajduje się na cmentarzu komunalnym w Cieszynie - mówi Katarzyna Raszka ze Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Pułkownik Gwido Karol Langer urodził się w 1894 roku w Żylinie. Młodość spędził w Cieszynie, skąd wywodziła się jego rodzina. W 1930 roku objął kierownictwo Biura Szyfrów, które pod jego zwierzchnictwem odniosło największe sukcesy - w 1932 roku złamany został szyfr niemieckiej Enigmy. W lipcu 1939 roku pułkownik przekazał sekret łamania szyfrów aliantom. Po 1939 roku kierował ekipą kryptologów we Francji i Afryce Północnej. W 1943 roku został aresztowany przez Niemców i więziony do maja 1945 roku. Po wyzwoleniu wyjechał do Londynu. Zmarł przedwcześnie 30 marca 1948 roku w szkockim Kinross. Został pochowany w niedalekim Perth. Córka bohatera, Hanna Kublicka-Piottuch zwróciła sie do Perth Sheriff Court na początku roku 2010 z prośbą o ekshumację zwłok ojca. Uzyskała poparcie rządu polskiego, jak i polskiej ambasady w Wielkiej Brytanii. Dzięki staraniom Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przy osobistym zaangażowaniu doktora Stanisława Ciechanowskiego, szczątki Langera ekshumowano i pochowano w Cieszynie na cmentarzu komunalnym, w jego rodzinnym mieście. Na jego grobie położono płytę z czarnego granitu z inskrypcją: "Płk dypl. Gwido Karol Langer 1894-1948 współtwórca sukcesu złamania Enigmy”.

W pogrzebie pułkownika w grudniu 2010 roku wzięła udział jego rodzina a także rodziny jego dawnych współpracowników. Podczas uroczystości w kościele św. Elżbiety Gwido Karola Langera odznaczono pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

- Na naszych oczach i z naszym udziałem spełnia się twój niepisany testament. Testament jak skromny, jak skromny był człowiekiem. Przebyłeś długą drogę, by wrócić do miejsca swojej młodości. Po drodze doświadczyłeś wszystkiego, co wieża się co wiąże się z honorem żołnierza i oficera. Poznałeś zarówno smak zwycięstwa, jak i gorycz porażki. Wierzę, że w ostatnich chwilach powtarzałeś jako swój testament słowa mickiewiczowskiej modlitwy "Módlmy się o grób dla kości naszych w ziemi naszej". Dzięki takim ludziom jak pułkownik doczekaliśmy takiej Polski, która pamięta o zasługach swoich synów - mówił Marek Grajek, autor książki "Enigma - bliżej prawdy".

W czwartkowym spotkaniu uczestniczyli: Starosta Cieszyński Jerzy Nogowczyk, Burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek, Ksiądz Pułkownik Zbigniew Kowalczyk oraz Jacek Dziuba Dyrektor Biura Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama