, piątek 29 marca 2024
Siłowniki pneumatyczne - rodzaje, zalety i zastosowanie
Większość z nas nie ma pojęcia, jak często wykorzystywane są siłowniki pneumatyczne i jak bardzo pomocne są w wielu gałęziach przemysłu. Mogą mieć bardzo niewielkie rozmiary i towarzyszyć nam w wielu urządzeniach w naszym własnym domu. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Siłowniki pneumatyczne - rodzaje, zalety i zastosowanie

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Elementy takie jak siłowniki to bardzo pomocne mechanizmy, które mocuje się w wielu urządzeniach. Poznajmy ich rodzaje, możliwości zastosowania, a także korzyści.

Większość z nas nie ma pojęcia, jak często wykorzystywane są siłowniki pneumatyczne i jak bardzo pomocne są w wielu gałęziach przemysłu. Mogą mieć bardzo niewielkie rozmiary i towarzyszyć nam w wielu urządzeniach w naszym własnym domu. Ich funkcja polega na wprawianiu w ruch innych elementów. Dzięki temu ułatwiają działanie różnych innych mechanizmów i często wyręczają człowieka podczas pracy. Poznajmy teraz ich najpopularniejsze rodzaje, zalety i zastosowanie.

Rodzaje siłowników pneumatycznych

W mechanice można wyróżnić trzy główne typy siłowników ze względu na źródło zasilania: hydrauliczne, elektryczne oraz pneumatyczne. Najprostszą budowę i mechanizm działania mają siłowniki pneumatyczne zasilane sprężonym powietrzem. Stosowane są powszechnie w wielu gałęziach przemysłu i służą do różnych celów. Siłowniki pneumatyczne i inne elementy pneumatyki mogą Państwo kupić w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl.

Tytułowe elementy można podzielić dalej na różne podgrupy i typy. Na przykład istnieją siłowniki pneumatyczne ruchu roboczego, które dalej dzielą się na liniowe, krzywoliniowe i kątowe. Produkuje się ponadto siłowniki różniące się ze względu na użyty element roboczy: np. mieszkowe, tłokowe, membranowe, a także ze względu na występowania tłoczyska lub jego brak. Pozwala to dobrać rodzaj siłownika do różnorodnych potrzeb produkcyjnych.

Korzyści, jakie przynoszą siłowniki zasilane powietrzem

Uniwersalność zastosowania siłowników pneumatycznych sprawia, że wykorzystuje się je niemal we wszystkich branżach. Między innymi dlatego, że napędza je sprężone powietrze, które jest łatwe do uzyskania w każdym miejscu oraz bezpieczniejsze niż prąd. Przede wszystkim jednak wykorzystuje się je w budowie maszyn, które wymagają jednostajnego i regularnego ruchu, a także tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania siłowników elektrycznych. Ponadto siłowniki tego typu sprawdzają się w warunkach zarówno bardzo niskiej, jak i bardzo wysokiej temperatury. Dodatkowo są neutralne dla środowiska, a ich obsługa nie stwarza takich zagrożeń jak np. urządzeń zasilanych prądem.

Pisząc o o zaletach siłowników pneumatycznych nie można zapomnieć też o tym, że łatwo jest je wykonać na indywidualne zamówienie. Generalnie wiele sklepów z częściami do maszyn i narzędziami oferuje siłowniki pneumatyczne w różnych wersjach i rozmiarach, dzięki czemu każda fabryka można zaopatrzyć się w nie w naszym kraju.

Zastosowanie siłowników pneumatycznych

Gdzie wykorzystuje się siłowniki pneumatyczne? Praktycznie wszędzie. Można je znaleźć na liniach produkcyjnych, w prasach i na liniach do pakowania produktów gotowych. Poza przemysłem wykorzystują je na przykład służby ratunkowe w maszynach jak rozwieraki i przecinaki. Obecne są tez w samochodach, gdzie służą do otwierania drzwi, w autach ciężarowych przy opuszczaniu i podnoszeniu platform wyładunkowych. Siłowniki pneumatyczne znajdziemy też w automatycznych bramach wjazdowych i garażowych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama