, piątek 3 lipca 2020
PZN w Cieszynie: Jak się chce to się da
Można dużo zrobić, trzeba tylko chcieć. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

PZN w Cieszynie: Jak się chce to się da

IWONA CZARNIAK
Jak się chce, to się da - koło Polskiego Związku Niewidomych w Cieszynie jest tego przykładem. Organizacja działa na wielu płaszczyznach i to z dobrym skutkiem. Cieszyńskie koło PZN będzie obchodzić w tym roku swoje 60-lecie.

Koło PZN w Cieszynie jest bardzo aktywne. Wielu naszych członków przeszło szkolenia z pisma punktowego oraz z orientacji przestrzennej. Nie tylko nasi członkowie uczyli się, ale również to my uczyliśmy, jak pomagać osobom z dysfunkcją wzroku. Z takich zajęć skorzystały dzieci, młodzież, a prowadzili takie zajęcia sami zainteresowani, czyli osoby niewidome.

Po napisaniu listu otwartego do burmistrza miasta i po rozmowie z wiceburmistrzem okazało się, że da się wygospodarować środki na przystosowanie przejść i zabezpieczenie przystanków autobusowych w tych miejscach, gdzie najczęściej poruszają się nasi członkowie. Udźwiękowienie przejść też nie jest już problemem.

Rozmowy z dyrekcją Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaowocowały współpracą. Organizowane są wyjścia, podczas których możemy dotknąć eksponatów, a przewodnik poświęca nam tyle czasu, aby każdy z nas miał możliwość zobaczyć ciekawiącą go rzecz. Wyjścia do kina na filmy z audio-deskrypcją czy do teatru to można by rzec - tradycja. Pod koniec sezonu teatralnego pod swoje skrzydła przyjęła nas Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Naszym marzeniem jest posiadanie głośniczków do przekazywania audio-deskrypcji. Opracowanie takowej zadeklarował kierownik literacki teatru.

Współpracujemy z Urzędem Miasta Cieszyna, ale również ze Starostwem. W bieżącym roku w naszym powiecie trwały prace przy tworzeniu Powiatowej Rady Pożytku Publicznego, a nasi członkowie brali czynny udział w tych pracach. Pisząc wnioski o dofinansowania do gminy jak i powiatu, otrzymaliśmy dofinansowania na zakup audiobooków, ale również na wycieczki, rajd i kulig.

Pomimo kłopotów ze wzrokiem i innymi schorzeniami nasi ludzie byli już na wycieczce w Rzymie, Wieliczce, a ostatnio zwiedziliśmy Kotlinę Kłodzką. W siedzibie koła organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia, podczas których wzajemnie uczymy się, jak ułatwiać sobie życie.

Obecnie zostały wymienione okna w siedzibie koła, a przed nami duża uroczystość. Koło Polskiego Związku Niewidomych w Cieszynie będzie obchodzić swoje 60-lecie. Publikujemy materiały dotyczące problematyki naszego środowiska na łamach prasy i na portalach internetowych. Nawiązaliśmy współpracę z innymi stowarzyszeniami.

Można dużo zrobić, trzeba tylko chcieć.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama