, środa 11 kwietnia 2018
Ptasia grypa w Czechach
W niedzielę 8 stycznia czeskie media informowały o zidentyfikowaniu pięciu ognisk choroby. fot: CSDodaj do Facebook

Ptasia grypa w Czechach

CS
Nadchodzi coraz więcej informacji o ptasiej grypie w Czechach. Rośnie liczba ognisk epidemii, a niektóre z nich znajdują się blisko granicy z Polską. W niedzielę 8 stycznia czeskie media informowały o zidentyfikowaniu pięciu ognisk choroby. Cztery z nich znajdują się na Morawach.

W Morawskim Krumlovie, Ivanczicach i Brodzie nad Dyją choroba dotknęła fermy drobiowe. W ciągu ostatniego weekendu tamtejsze służby weterynaryjne we współpracy ze strażakami rozpoczęły wybijanie stad drobiu, w których wykryto przypadki śmierci ptaków z powodu zakażenia ptasią grypą. W Morawskim Krumlovie likwidacją zainfekowanych stad zajmowało się 120 osób. Wybijanie zagrożonych stad (zazwyczaj dokonywane przez uśmiercanie ptactwa gazem ) stanowi prewencję przed mutacją wirusa ptasiej grypy w groźny dla człowieka wirus H5N1.Hodowcy drobiu jednak bronią się przed likwidacją swoich stad. Za odmowę grożą im mandaty sięgające 50 tys. koron. Jednak poszkodowani hodowcy mogą zwrócić się do władz o rekompensatę strat. Czeskie ministerstwo rolnictwa przeznaczyło na to ponad 30 milionów koron.

Ptasia grypa wraca do Europy po dziesięciu latach od poprzedniej epidemii. Wirus choroby rozprzestrzeniany jest przede wszystkim przez dzikie ptactwo wodne – dzikie kaczki, łabędzie czy dzikie gęsi. Również w Polsce zanotowano niedawno pierwsze przypadki ptasiej grypy, ale nie wzbudziło to większego zainteresowania polskich mediów. Natomiast czeskie media monitorują szerzenie się ptasiej grypy na bieżąco.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Droga Pani Redaktor / Drogi Panie Redaktorze, przed zabraniem się do pisania warto było sprawdzić w słowniku, co znaczy słowo "epidemia" i zadać sobie pytanie, czy odpowiada ono relacjonowanym zjawiskom....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama