, wtorek 14 maja 2019
Prof. Ryszard Demel otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ustroń
Prof. Ryszard Demel, światowej sławy witrażysta i malarz, wykładowca uniwersytecki, działacz polonijny, urodził się 21 grudnia 1921 roku w Ustroniu. fot: www.aipp.euDodaj do Facebook

Prof. Ryszard Demel otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ustroń

AK
- Radni jednogłośnie podjęli uchwałę nadającą Ryszardowi Demelowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ustroń - mówi Stanisław Malina, przewodniczący Rady Miasta. Stało się tak dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Czytelnia Katolicka z Ustronia, które z wnioskiem w tej sprawie zwróciło się do Rady Miasta.

Prof. Ryszard Demel, światowej sławy witrażysta i malarz, wykładowca uniwersytecki, działacz polonijny, urodził się 21 grudnia 1921 roku w Ustroniu, z którym jest emocjonalnie związany, wspominając związany z narodzinami dom w małej uliczce za kościołem ewangelickim, czy wakacje spędzane u swojej babci w malowniczej chatce położnej przy Prażakówce. Uczestnik kampanii wrześniowej. Po ucieczce z rosyjskiej niewoli i licznych przygodach udało mu się przedostać do II Korpusu Polskiego, gdzie pełnił służbę przy boku oficera oświatowego 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej.

W nagrodę za aktywną i twórczą pracę został skierowany po zakończeniu działań wojennych na studia malarskie w Rzymie (1945-1947). Naukę kontynuował później w Londynie m. in. na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych,  którą ukończył ze specjalizacją w dziedzinie witraży i grafik. Eksperymenty w sztuce witrażowniczej zaowocowały opatentowaniem wynalazku, który przyniósł mu światową sławę - witraża refrakcyjnego.

Oprócz pracy artystycznej dużo czasu poświęcał nauczaniu, które stanowiło w wielu  momentach  życia główne źródło utrzymania jego rodziny. Był nauczycielem historii sztuki w liceach angielskich i włoskich, lektorem języka polskiego na Uniwersytecie Ca’Foscari w Wenecji oraz języka angielskiego w Padwie. Ukończył również studia z filologii polskiej na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie w Londynie, gdzie uzyskał doktorat z nauk humanistycznych. Pasje   literackie odgrywały zawsze ważna rolę w jego życiu, na co duży wpływ miała przyjaźń z pisarzem Sergiuszem Piaseckim, dla którego stał się najbliższą osobą na obczyźnie, a po śmierci opiekunem spuścizny literackiej.

Jako aktywny członek Polish Society of Arts and Sciences Abroad jest na liście wybitnych polskich uczonych na obczyźnie za zgłębienie tajemnic światła w sztuce witrażu oraz za osiągnięcia literackie i artystyczne. Za służbę kulturze Ryszard Demel został uhonorowany złotym GLORIA ARTIS.

Honorowe obywatelstwo to szczególny tytuł nadawany osobie o wielkich zasługach dla miasta, regionu lub kraju, za promowanie miasta czy regionu, wielkie zasługi, ogromny autorytet moralny czy trwały ślad w historii. Z tytułem nie wiąże się żadne zobowiązania finansowe wobec wyróżnionego, często wręczane są symboliczne pamiątki np. klucze do bram miasta, medal z pamiątkowym dyplomem.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama