, sobota 4 lipca 2020
Pani Stefania ma 11 wnuków, 28 prawnuków i 15 praprawnuków
Stefania Otremba (z prawej) ze Skoczowa w listopadzie skończyła 100 lat.  fot: JMDodaj do Facebook

Pani Stefania ma 11 wnuków, 28 prawnuków i 15 praprawnuków

JAKUB MARCJASZ
Stefania Otremba ze Skoczowa jest jedną z blisko dwóch tysięcy osób w Polsce, które przekroczyły magiczną datę stu lata życia. Takich osób w powiecie cieszyńskim jest więcej.

Pani Stefania urodziła się 28 listopada 1911 roku w Pogórzu. - Bardzo dużo się w swoim życiu napracowałam - mówi. Już od piętnastego roku życia pracowała jako pomoc w domach bogatych mieszkańców Katowic oraz Skoczowa. Przede wszystkim u żydowskich lekarzy oraz rzeźników. - To byli dobrzy ludzie - wspomina. Później, przez dwadzieścia lat była kucharką w skoczowskim przedszkolu. Od czterdziestu lat jest na emeryturze. Lubi oglądać telewizjne seriale. Od początku śledzi między innymi losy bohaterów "Mody na sukces".

Pytana o sposób na długowieczność, odpowiada: - Nigdy nie paliłam papierosów, nie piłam wódki, ale jadłam wszystko co mi smakowało. Szczególnie mięso i kiełbasy. Tak jest do dziś - mówi z uśmiechem. Pani Stefania podkreśla, że przez lata jej jedynym kosmetykiem było szare mydło. Dopiero w ostatnich latach zaczęła stosować krem Nivea.

Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Miała trzynaścioro rodzeństwa. W Wiśle mieszka jej 88-letni brat. Sama miała trzy córki oraz dwóch przybranych synów męża z pierwszego małżeństwa. Doczekała się 11 wnuków, 28 prawnuków i 15 praprawnuków. - Najmłodsza z nich jest Maja, która ma pół roku - mówi Eryka Neuman, córka pani Stefanii.

W powiecie cieszyńskim osób, które, podobnie jak pani Stefania, ukończył setny rok życia, jest jeszcze dziesięć. Troje z nich mieszka w Cieszynie, dwie w gminie Goleszów, po jednej w Ustroniu, Wiśle, Skoczowie oraz gminach Brenna i Hażlach. Kolejnych sześć osób będzie obchodzić setne urodziny w tym roku. To dwóch mieszkańców Cieszyna oraz po jednej w Wiśle, Ustroniu oraz gminach Strumień i Istebna.

Stulatkowie zamieszkują również Czeski Cieszyn. To 102 latka oraz 100 latek. - Trzy panie i jeden pan setne urodziny obchodzić będą w tym roku - mówi Dorota Havlíková, rzeczniczka Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie.

Ukończenie setnego roku życia świętowane jest w szczególny sposób zarówno w Polsce jak i w Republice Czeskiej. Oprócz wizyty miejscowych władz, jubilaci otrzymują również listy gratulacyjne. W Polsce od premiera oraz prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W Republice Czeskiej od ministra spraw socjalnych. Mogą liczyć również na specjalne świadczenie honorowe, które wypłacane jest niezależnie od otrzymywanej emerytury lub renty. Obecnie wynosi ono 2822,66 zł brutto. - Świadczenie honorowe jest przyznawane z urzędu, nie ma potrzeby zwracania się do Zakładu w tej sprawie z wnioskiem, ZUS sam na podstawie posiadanych danych przygotowuje stosowną dokumentację i wypłaca dodatkową kwotę - podkreśla Anna Sobańska-Waćko, rzeczniczka prasowa chorzowskiego oddziału ZUS. W Republice Czeskiej od momentu ukończenie 100 lat emerytura wzrasta o 2 tys. koron.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" w naszym kraju liczba stulatków systematycznie rośnie. Jeszcze sześć lat temu mieliśmy tylko 1189 Polaków, którzy przekroczyli 100 lat. W kolejnych latach ich liczba jednak wzrastała - w 2007 r. do 1390, w 2008 do 1537, w 2009 do 1636, a w 2010 do 1791. Z najnowszych danych ZUS-u, wynika, że mamy kolejny rekord - już 1964 Polaków powyżej 100 lat! W tym dziewięć osób przekroczyło 110 lat!

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama