, czwartek 28 marca 2024
"Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem..." projekt oficjalnie rozpoczęty
W ramach polsko-czeskiej współpracy na uniwersytecie prowadzony będzie cykl warsztatów w trzech szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Cieszyna. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

"Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem..." projekt oficjalnie rozpoczęty

Polsko-czeski projekt "Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych" został oficjalnie rozpoczęty. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, studenci i nauczyciele akademiccy wezmą udział w zajęciach dotyczących budowania i kształtowania świadomości na temat osób niepełnosprawnych.

W ramach unijnego międzynarodowego projektu polsko-czeskiego, którego partnerami są Uniwersytet Śląski i Sleská Univerzita v Opavě, stworzono projekt "Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych". Współpraca między obydwoma państwami ma na celu budowanie kapitału społecznego dotyczącego budowania świadomości na temat osób niepełnosprawnych. Pierwszym etapem projektu była konferencja, która odbyła się w cieszyńskim uniwersytecie, 29 lutego. - Chcemy pokazać młodym ludziom z jakimi typami niepełnosprawności mamy do czynienia, jak funkcjonują takie osoby, że nie należy się ich bać, a wręcz przeciwnie być obok nich, współpracować z nimi, ponieważ nie każda osoba niepełnosprawna musi mieć jakieś fizyczne cechy odróżniające ją od innych, może być tym przykładowym sąsiadem - komentowała dr Dorota Prysak, sekretarz projektu.

W ramach polsko-czeskiej współpracy prowadzony będzie cykl warsztatów w trzech szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Cieszyna. Uczniowie i (studenci) wezmą również udział w konkursie fotograficznym i narratorskim. Wspólnie ze Zespołem Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnym w Cieszynie chcemy zorganizować dzień godności w połączeniu z Cieszynaliami. Dla naszych studentów będzie to dodatkowa praktyka - dodaje Prysak.

Projekt skierowany jest do przedstawicieli instytucji rządowych i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie w powiecie cieszyńskim i powiecie karwińskim. - Chcemy pokazać, że nie należy się bać niepełnosprawności. Na konferencji zostało powiedziane, żeby nie bać się, a móc oswoić to, co jest wokół nas tak, jak w "Małym Księciu" - mówi Dorota Prysak.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

oczywiście psychologiczna postawa jest niezwykle istotna ale trzeba spojrzeć szerzej, w powiązaniu m.in. z barierami architektonicznymi, które wiele mówią o uprzedzeniach, obawach i niepokojach, oddzielających ludzi sprawnie funkcjonujących, od tych, których owa sprawność jest zakłócona...tym zajmuje sie wytrwale i cierpliwie w Cieszynie m.in., Czesław Banot, który zapewne jest zaproszony do udziału w projekcie

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama