, sobota 19 września 2020
Odbudowa spalonego kościoła w Gutach przeciąga się w czasie
Do tragicznego w skutkach pożaru doszło 2 sierpnia 2017 roku. fot: hzscr.czDodaj do Facebook

Odbudowa spalonego kościoła w Gutach przeciąga się w czasie

MARTIN MIKLUSIK
Jesienią 2018 roku miała rozpocząć się odbudowa kościoła Bożego Ciała w Trzyńcu-Gutach, który spłonął 2 sierpnia 2017 roku. Wszystko wskazuje na to, iż termin rozpoczęcia prac przy odbudowie najstarszego kościoła na Śląsku Cieszyńskim znowu przeciągnie się w czasie.

Pierwsze opóźnienia w odbudowie kościoła spowodowane były brakiem porozumienia z konserwatorem zabytków. Teraz na drodze stanęli strażacy, którzy wstrzymali wstrzymali się od wydania decyzji dotyczącej zatwierdzenia sposobu ochrony przeciwpożarowej nowego obiektu. Uznali oni, iż zaproponowane przez diecezję ostrawsko-opawską rozwiązania są niewystarczające, przez co w przypadku ewentualnego pożaru, jednostki gaśnicze nie będą na czas poinformowane o powstałym zagrożeniu. W związku z brakiem pozytywnej opinii w tej sprawie, diecezja ostrawsko-opawska nie ma może ubiegać się o uzyskanie pozwolenia budowlanego, które jest postawą do rozpoczęcia odbudowy zabytkowego kościoła w Trzyńcu-Gutach.

Przypomnijmy, iż do tragicznego w skutkach pożaru doszło 2 sierpnia 2017 roku, w wyniku umyślnego podpalenia. Sprawcami pożaru było trzech osiemnastolatków, którzy skazani zostali na karę pozbawienia wolności w wysokości 3,5 roku, ośmiu i dziewięciu lat. Najwyższą karę otrzymał podpalacz, który dostarczył na miejsce materiały do wzniecenia ognia. Karę ośmiu lat więzienia odsiaduje z kolei 18-latek, który podpalił kościół, a najniższą karę pomysłodawca podpalenia, w wyniku którego doszczętnemu spaleniu uległ kościół datowany na połowę XVI wieku. Straty powstałe w wyniku pożaru wycenione zostały na 20 mln koron.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama