, sobota 19 września 2020
Od dzisiaj obowiązuje zakrywanie ust i nosa. Co powinniśmy wiedzieć?
Czym można zakryć twarz oraz gdzie nie trzeba tego robić? fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Od dzisiaj obowiązuje zakrywanie ust i nosa. Co powinniśmy wiedzieć?

UM
Od dzisiaj obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki. Czym można zakryć twarz oraz gdzie nie trzeba tego robić?

Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy m.in.:

 • zakładów pracy (w tym także biur) – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym zakładzie obsługę klientów lub interesantów;
 • budynków użyteczności publicznej – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym budynku obsługę klientów lub interesantów;
 • innych miejsc ogólnodostępnych np. obiektów handlowych i usługowych.

  Zakrywanie ust i nosa jest też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych.

  Obowiązek nie dotyczy np.: prac rolników w gospodarstwie rolnym czy też przebywania na terenie prywatnym, jak taras czy własna nieruchomość gruntowa wokół domu.
  Rozporządzenie przewiduje też, że obowiązku zasłaniania twarzy nie będzie miał duchowny sprawujący kult religijny (w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania) oraz żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusz Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujący zadania służbowe, stosujący środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

  Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w tym po drogach, nie tylko publicznych) – a zatem środkami komunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą, pieszo oraz pojazdami samochodowymi (w tym w ramach komercyjnego przewozu osób) – w przypadku tego ostatniego, gdy jadą nim osoby sobie obce (inne niż wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące).

  Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa. W uzasadnieniu rozporządzenia wskazano także, iż z uwagi na liczne postulaty, a przede wszystkim stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii zdecydowano, że granicą, od której dzieci miały obowiązek zakrywania ust i nosa, jest wiek 4 lat.

  W rozporządzeniu zapisano także, że w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.

  Dlaczego powinniśmy nosić maski?

  Maski chirurgiczne oraz te zrobione domową metodą, narciarska, chusta lub szalik, mogą zapewnić lepszą ochronę niż zalecone nienoszenie masek przez ogół społeczeństwa. Maski N95 mogą oferować niewiele większą ochronę, niż się wydaje. Warto dodać, że CDC sugeruje użycie szalika przez pracowników ochrony zdrowia w sytuacji, gdy nie są dostępne maski na twarz. Z praktycznego i społecznego punktu widzenia maski chirurgiczne lub samodzielnie wykonane, jeśli są właściwie użyte, w najgorszym wypadku nie zaszkodzą, a w najlepszym razie mogą pomóc (pamiętaj, aby wyrzucić lub wyprać je po użyciu bez dotykania zewnętrznej powierzchni). Te prostsze, niedrogie maski mogą wystarczyć do spłaszczenia krzywej zachorowań, być może nieco, a może znacznie. Co ważne: użycie ich nie zabierze cennych masek oddechowych N95 pracownikom służby zdrowia.

  Publiczny nakaz noszenia masek w krajach azjatyckim mocno przyczynił się - ich zdaniem - do "spłaszczenia krzywej wzrostu zachorowań", co ma być najlepszym dowodem na skuteczność powszechnego zakrywania twarzy. Obowiązek zakrywania twarzy od kilku tygodni obowiązuje w Czechach, co pokazuje, że ten krok również pozwolił na zmniejszenie ilości zakażeń i powolne odmrażanie gospodarki oraz życia publicznego.

  O ile polityka powszechnego noszenia masek z pewnością nie wyeliminuje całkowicie zagrożenia zakażenia koronawirusem, to może je ograniczyć. Dlaczego nie wyeliminuje? Choćby dlatego, że nie każdy posiada maseczkę tej samej jakości, nie każdy też potrafi odpowiednio ją założyć i eksploatować.

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama