, wtorek 19 stycznia 2021
O wadach wymowy podczas Logopedycznej Konferencji Naukowej w Cieszynie
Uczestnicy konferencji zauwazyli coraz większe zainteresowanie pomocą terapeutów specjalizujących się w pracy z osobami z wadami wymowy. fot: WSBDodaj do Facebook

O wadach wymowy podczas Logopedycznej Konferencji Naukowej w Cieszynie

WSB
O wadach wymowy podczas Logopedycznej Konferencji Naukowej w Cieszynie

Fot. WSB


O wadach wymowy podczas Logopedycznej Konferencji Naukowej w Cieszynie

Fot. WSB


O wadach wymowy podczas Logopedycznej Konferencji Naukowej w Cieszynie

Fot. WSB

1 kwietnia w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Uczeń z wadą wymowy w szkole ogólnodostępnej, integracyjnej i specjalnej w kontekście ministerialnej polityki państwa dotyczącej ucznia niepełnosprawnego.

Konferencję zorganizowali: Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie oraz Wydział Zamiejscowy w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

W trakcie obrad podjęto trudny i ważny temat - problemy wad wymowy takie jak jąkanie, seplenienie czy nieprawidłowa budowa narządów mowy są bardziej powszechne niż się przypuszcza. Uczestnicy konferencji zauwazyli coraz większe zainteresowanie pomocą terapeutów specjalizujących się w pracy z osobami z wadami wymowy.

Potrzeba organizacji konferencji zrodziła się z wyznaczonych przez Ministra Edukacji priorytetów dotyczących ucznia niepełnosprawnego.

Konferencję zainaugurowała Przewodnicząca Komitetu organizacyjnego, dyrektor Zespołu Placówek-Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie Brygida Wnentrzak-Szteler. W trakcie oficjalnego otwarcia głos zabrała również Minister Edukacji w latach 2011-2013 - Krystyna Szumilas, która podkreślała rolę indywidualizacji pracy nauczyciela z uczniem oraz korzyści płynące z rozpoczęcia nauki przez sześciolatków. Wskazała również, że polska młodzież znajduje się w czołówce Europy, jeżeli chodzi o poziom kształcenia.

W uroczystej inauguracji Konferencji uczestniczyli również przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych:

Poseł na Sejm RP - Aleksandra Trybuś,
Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego - Stanisław Kubicius,
Starosta Powiatu Cieszyńskiego - Jerzy Nogowczyk,
Burmistrz Miasta Cieszyna - Mieczysław Szczurek.

Przechodząc do prowadzenia merytorycznej części konferencji dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie Lucyna Legierska przywitała zebranych w trzech językach: polskim, migowym oraz obrazkowym - P.C.S.

Przywitam się w sposób niekonwencjonalny, aczkolwiek tożsamy dla naszej pracy nauczyciela XXI wieku. Nauczyciel XXI wieku to ten, który posiada szeroką wiedzę i odpowiada na potrzeby wszystkich uczniów, a jednocześnie jest osobą ciągle doskonalącą swój warsztat - mówiła Lucyna Legierska wprowadzając w problematykę Konferencji. Zaznaczyła, że dzieci dorastające w cyfrowym społeczeństwie mają zupełnie inne połączenia neuronów. Zmiany te stanowią wyzwanie dla współczesnych pedagogów.

W trakcie konferencji referaty wygłosili:

 • dr Michał Bitniok: Rozwijanie możliwości komunikacji słownej w procesie rewalidacji dzieci niepełnosprawnych z dysfunkcją mózgu
 • dr Iwona Michalak-Widera: Zaburzenia mowy u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym
 • mgr Edwin Bażański: Mowa a obowiązek szkolny sześciolatków
 • mgr Tomasz Brawański: Współpraca logopedy, nauczyciela i rodziców w zakresie korygowania zaburzeń płynności mówienia, w tym jąkania się u ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - doniesienia z teorii, praktyki i badań własnych
 • mgr Małgorzata Niedoba, mgr Sabina Stasica: Praca z dzieckiem z opóźnionym rozwojem mowy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
 • mgr Sylwia Nogowczyk: Wczesna interwencja logopedyczna
 • mgr Józef Oczadły: Ćwiczenia rozwijające motorykę narządów mowy dr Karli Svobodowej elementem profilaktyki zaburzeń mowy
 • mgr Karol Pawlas: Ankyloglosja i wady zgryzu, jako izolowane i sprzężone czynniki wad wymowy
 • mgr Elżbiera Skrzypiec-Kucharzewska: Mowa a obowiązek szkolny sześciolatków
 • Organizatorzy konferencji planują, że będzie ona cykliczna i na stałe wpisze się w harmonogram działań cieszyńskiego Wydziału Zamiejscowego.

  Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Radziłabym popracować nad organizacją - organizacja tej konferencji była tragiczna :/

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama