, środa 4 sierpnia 2021
O starym klasztorze i szpitalu elżbietanek
Kaplica elżbietanek na Rynku w Cieszynie (po prawej) na fotografii z 1902 roku, fot: Cieszyn.plDodaj do Facebook

O starym klasztorze i szpitalu elżbietanek

MMT
O starym klasztorze i szpitalu elżbietanek

Klasztor elżbietanek w Cieszynie (widok od strony dzisiejszej ulicy Matejki) na fotografii z końca XIX wieku. fot. Cieszyn.pl

W miejscu, gdzie dziś stoi budynek poczty w Cieszynie, od 1754 do 1903 roku swoją siedzibę miały elżbietanki. Na ich historii znacząco wpłynęli niekompetentni budowlańcy i skąpi samorządowcy.

Historia cieszyńskich elżbietanek zaczęła się we Wrocławiu, gdzie leczyła się Maria Frankowa, wdowa po handlarzu winem w Cieszynie. Zadowolona z opieki, postanowiła sprowadzić elżbietanki do rodzinnego miasta. Pomysł udało się zrealizować w 1753 roku.
Rok później zakonnice nabyły kamienicę hrabiego Wilczka, położoną na Rynku w Cieszynie, wraz z przylegającym ogrodem. Po zakupieniu sąsiedniej kamienicy rozpoczęto zabiegi wokół urządzenia szpitala. Jak pisał historyk Franciszek Popiołek, "W r. 1767 był pokój dla chorych gotowy, ale został tak źle zbudowany (przez majstra murarskiego z Przyboru), że komin się zawalił, zniszczył cele zakonnic i przebił w kilku miejscach sklepienie sali szpitalnej”.

W takiej sytuacji wybudowano nowy budynek, ale i on nie miał szczęścia, bo w 1789 roku spłonął w czasie największego pożaru w dziejach Cieszyna. Kolejny budowano przez osiem lat, bo w międzyczasie zawalił się sufit.

Władze austriackie łożyły pieniądze na utrzymanie szpitala, jednak nie zawsze wystarczające. Z kasy miejskiej Cieszyna płacono za leczenie mieszkanek tego miasta. Jednak gdy w 1834 roku cesarz nakazał samorządowcom pokrywać roczny deficyt szpitala, ci się zbuntowali. Władze Cieszyna po szesnastu latach dopięły swego i zostały zwolnione z tego obowiązku.

Sytuacja w szpitalu nie była dobra, o czym może świadczyć pewien raport z 1855 roku. Powołana przez cieszyńskie starostwo komisja wskazywała, że "brakuje zupełnie bielizny, szczególnie koszul, których tak bardzo potrzeba dla chorych dostających się do szpitala w łachmanach pełnych robactwa”. Postulowała również przeprowadzenie remontu budynku klasztornego oraz zwracała uwagę na tragiczną sytuację zakonnic, które "nie otrzymują dostatecznego pożywienia, a również ich ubiór jest skrajnie ubogi, gdyż brak funduszów, aby na czas wymienić zużytą odzież”.

W 1892 roku władze stwierdziły, że „szpital Elżbietanek nie odpowiada najnowszym wymaganiom nawet w najmniejszej mierze”. Początkowo myślano postanowić nowy budynek w miejscu dotychczasowego (lub wykupić sąsiednią działkę), lecz spotkało się to z gorącym sprzeciwem władz Cieszyna, które miały w planach poszerzenia placu przed kościołem bonifratrów.

Zapadła decyzja o przeniesieniu elżbietanek poza (ówczesne) granice miasta. W latach 1900-1903 wzniesiono nowy kompleks klasztorny. W 1903 roku odbyło się uroczyste poświęcenie nowego kościoła i klasztoru, gdzie nie brakowało oficjelów na czele z hrabiami Thunem-Hohensteinem i Larischem-Mönnichem. Oczywiście, nikt z tego grona nie pomyślał o transporcie chorych ze starego szpitala. Po paru dniach przewieźli ich bezinteresownie gospodarze z kilku podcieszyńskich wiosek.

Stary klasztor i szpital elżbietanek zburzono w 1909 roku, a na jego miejscu wybudowano budynek, w którym od 29 czerwca 1910 roku znajduje się siedziba poczty.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama