, poniedziałek 6 lipca 2020
Niepełnosprawność na co dzień: Zmiany dobre, lecz…
Nie inaczej ma się sprawa przypłaceniu za pomocą karty w nowo zainstalowanych w naszym mieście parkomatach, ciąg czynności które trzeba wykonać nie dla każdego jest zrozumiały i staje się barierą, której bez pomocy innych niejeden nie jest w stanie pokonać. fot: FJDDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Zmiany dobre, lecz…

IWONA WŁODARCZYK
Z upływem lat zmienia się każdy człowiek i tak jak on zmianom również ulega otaczający go świat, tylko czy pojawiające się zmiany wszyscy przyjmują z ulgą? Czy dla wszystkich niosą one ułatwienia i czy każdy umie z nich bez przeszkód korzystać?

Odpowiedź na te pytania jest prosta, a mianowicie to co dla jednego jest ułatwieniem dla drugiego może stać się barierą nie do przebycia. Za przykład mogą posłużyć chociażby zwykłe krawężniki, które dla niepełnosprawnych ruchowo stają się pułapkami oraz przeszkodami nie do pokonania, a niewidomym służą one za punkt orientacyjny i idąc wzdłuż nich czują się bezpiecznie ponieważ to dzięki nim nie wychodzą na ulicę.

Obecnie wiele spraw można szybko i bez wychodzenia z domu załatwić za pomocą komputera czy telefonu, co zwłaszcza osobom z niepełnosprawnościami znacznie ułatwia życie. Takim ułatwieniem jest np. możliwość zrobienia zakupów przez Internet, czy nawet wypożyczenie książek w formie online, lecz nie wszyscy mogą z tego udogodnienia skorzystać. Barierą dla wielu osób zwłaszcza starszych jest trudność w nauce obsługi sprzętów elektronicznych, gdzie zmiany wprowadzane są dosłownie z dnia na dzień. Karty miejskie, bankomatowe czy wymienione na nowe parkomaty pobierające opłaty w formie elektronicznej dla wielu osób starszych, lecz nie tylko stanowią nie lada wyzwanie. Minie bowiem dużo czasu zanim nauczą się oni korzystania z tej formy płatności. Pomimo, iż bankomaty oraz karty płatnicze istnieją już od wielu lat to niektórzy nadal wolą płacić pieniędzmi, po które wybierają się bezpośrednio do banku. Nie inaczej ma się sprawa z biletami autobusowymi, niby pasażerowie mieli stopniowo nauczyć się płacenia kartą miejską, to jednak jest wielu pasażerów którzy nadal jej nie posiadają i wolą kupić bilet u kierowcy, twierdząc przy tym, że za żadne świata skarby nie rozumieją tego w jaki sposób mieli by za bilet płacić kartą. Nie inaczej ma się sprawa przypłaceniu za pomocą karty w nowo zainstalowanych w naszym mieście parkomatach, ciąg czynności które trzeba wykonać nie dla każdego jest zrozumiały i staje się barierą, której bez pomocy innych niejeden nie jest w stanie pokonać.

W niektórych z urzędów zostały zainstalowane automaty do pobierania numerków, co ma na celu usprawnienie przyjmowania petentów, lecz nie wszędzie pomyślano o tym, że do owych instytucji w celu załatwienia swoich spraw przychodzą również osoby z dysfunkcją wzroku i brak informacji głosowej sprawia, że nie są oni w stanie odczytać wyświetlanego nad drzwiami numeru. Recepta elektroniczna to kolejna nowinka, której obawiają się przede wszystkim osoby starsze, a zwłaszcza te dla których komputer i internet są poza ich zasięgiem.

Zmiany są nieuniknione i nie sposób je ominąć, jednak wprowadzają je ludzie i tylko od nich zależy czy będą one wprowadzane rozsądnie, tak, aby jak najwięcej osób mogło z tego co z sobą niosą skorzystać.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama