, poniedziałek 18 stycznia 2021
Niepełnosprawność na co dzień. Z wizytą u stomatologa
Gabinety stomatologiczne przyjmujące osoby z niepełnosprawnością intelektualną w woj. Śląskim istnieją, lecz jest ich jak na przysłowiowe lekarstwo, i aby umówić się na wizytę trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności ze stosownym symbolem.  fot: www.pixabay.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień. Z wizytą u stomatologa

Iwona Włodarczyk
Są ozdobą każdego człowieka, to dzięki ich pomocy nasze żołądki otrzymują odpowiednio rozdrobnione potrawy, jednym służą przez długie lata, a innym przez krótki okres czasu. Chodzi oczywiście o zęby, które wiele dzieci po wypadnięciu jednego z nich wkłada pod poduszkę z nadzieją na pieniążek od zębowej wróżki. Jeśli to mleczaki, to żaden problem, jednak wizyta u dentysty to już zupełnie inna historia.

Na fotelach dentystycznych lądują zarówno dzieci jak i dorośli, a większość z nich robi to z niechęcią. Obawa przed towarzyszącemu borowaniu bólowi sprawia, że niejeden człowiek na wszelkie możliwe sposoby stara się złagodzić ból i dopiero gdy wszystkie domowe środki zawiodą obolały zjawia się w gabinecie stomatologicznym. Takie podejście do sprawy niejednokrotnie jest przyczyną konieczności usunięcia zęba, który byłby do uratowania, gdyby pacjent zgłosił się z nim do dentysty kilka miesięcy wcześniej.

Strach ma wielkie oczy i potrafi dopaść każdego zdrowego człowieka, odbierając mu zdolność logicznego myślenia, a wysiłki bliskich w kierunku uzmysłowienia absurdalności sytuacji przynoszą nikłe efekty.

W dużo trudniejszej sytuacji są rodzice oraz opiekunowie dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, do których znacznie trudniej dotrzeć z logicznymi argumentami, a każda nieznana im sytuacja niesie z sobą zwielokrotnione obawy.
Ponieważ nie można przewidzieć reakcji takiego pacjenta na wykonywane zabiegi wizyta w pierwszym z brzegu gabinecie stomatologicznym nie wchodzi w grę.

Co zatem mają zrobić ci którzy chcą zadbać o stan uzębienia swoich podopiecznych?

Czy są gabinety, w których bez dużych opłat, lecz bezboleśnie i bez narażania na niepotrzebny stres dentysta zadba o uszkodzone zęby?
Gabinety stomatologiczne przyjmujące osoby z niepełnosprawnością intelektualną w woj. Śląskim istnieją, lecz jest ich jak na przysłowiowe lekarstwo, i aby umówić się na wizytę trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności ze stosownym symbolem. Wymagane jest również wykonanie przed wizytą badań takich jak badanie krwi czy EKG oraz informacje o stanie zdrowia pacjenta od lekarza rodzinnego.
Jednym z takich gabinetów, do których pacjenci wchodzą bez obaw i wychodzą z wyleczonymi zębami jest Dental Service w Katowicach mieszczący się przy ul. Krasińskiego 25A, gdzie leczenie odbywa się pod narkozą, a personel swoim podejściem do pacjentów niweluje u nich wszelkie lęki.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama