, sobota 19 września 2020
Niepełnosprawność na co dzień: Osoby z niepełnosprawnościami, a wymiar sprawiedliwości - rekomendacje
W ramach projektu "Nie taki niepełnosprawny straszny, jak go malują", przeprowadzono 2 szkolenia o komunikacji z osobami niepełnosprawnymi. W jednym uczestniczyli policjanci i strażnicy miejscy, w drugim prokuratorzy i pracownicy administracyjni prokuratury.  fot: FB/Śląskie Lokalnie - małe granty FIODodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Osoby z niepełnosprawnościami, a wymiar sprawiedliwości - rekomendacje

IWONA WŁODARCZYK
Dwa projekty „Nie taki niepełnosprawny straszny jak go malują” oraz „Wzajemne oswajanie” współfinansowane ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Śląskie Lokalnie, realizowane były w latach 2018/19 przez kilkuosobową grupę nieformalną.

celem obu projektów były między innymi: wzrost wiedzy i świadomości pracowników Policji, Straży Miejskiej i Prokuratury na temat możliwości, potrzeb i ograniczeń osób niepełnosprawnych oraz komunikowania się z osobami niepełnosprawnymi w tym z niepełnosprawnościami ukrytymi. Poprawa obsługi niepełnosprawnych petentów i komfortu pracy w kontakcie z osobami z niepełnosprawnościami, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Zmniejszenie lęku osób niepełnosprawnych przed kontaktem ze służbami mundurowymi i wymiarem sprawiedliwości oraz zwiększenie wzajemnego zaufania. Dzięki zaangażowaniu i ogromowi pracy wielu osób zostały opracowane propozycje zmian w przepisach dotyczących niepełnosprawności w kontekście wymiaru sprawiedliwości.

Zarówno powstałe rekomendacje jak i towarzyszące ich powstaniu prace zostały zawarte w Broszurze Osoby z niepełnosprawnościami a wymiar sprawiedliwości - rekomendacje dla Policji Straży Miejskiej Prokuratury Sądu i Organizacji Pozarządowych opracowanej przez Hannę Pasterny. Publikacja została dofinansowana ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Śląskie Lokalnie.

W wyżej wymienionej publikacji czytamy między innymi o równym traktowaniu zarówno pełnosprawnych jak i osób z niepełnosprawnościami przez wymiar sprawiedliwości.

„Osoba niepełnosprawna może być nie tylko ofiarą lub świadkiem, lecz również sprawcą. Osoba z niepełnosprawnością, która pali na przystanku, wyrzuca śmieci w niedozwolonym miejscu lub dopuszcza się defraudacji powinna być ukarana tak samo jak osoba pełnosprawna. Organy ścigania nie powinny stosować taryfy ulgowej i z góry zakładać, że skoro ktoś słabo widzi, a w stowarzyszeniu pełni funkcję społeczną nie mógł sfałszować dokumentów ani ukraść pieniędzy. Osoba niepełnosprawna nie potrzebuje litości, lecz racjonalnych dostosowań i szacunku".

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama