, piątek 10 lipca 2020
Niepełnosprawność na co dzień: Godzinny eksperyment
Od kilku lat pomimo braku wzroku dzięki możliwości bezwzrokowej obsługi komputera mam ułatwiony dostęp do kontaktu z osobami mieszkającymi nie tylko w Polsce, lecz na całym Świecie.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Godzinny eksperyment

Iwona Włodarczyk
Tak jak każdego roku, również i w tym środowisko osób z dysfunkcją wzroku chcąc przybliżyć osobom widzącym "swój świat" zaproponowało udział w pewnym eksperymencie. Polegał on na tym, aby osoba korzystająca z komputera zamiast posługiwania się myszką lub touchpadem wydawała polecenia za pomocą klawiatury.

Okazuje się, że bardzo mało widzących praktykuje tę formę pracy z komputerem, jednak zdarza się i tak, że po włączeniu przez osobę widzącą funkcji skrótów klawiszowych i wypróbowaniu ich działania pozostają one na stałe w użyciu.

Od kilku lat pomimo braku wzroku dzięki możliwości bezwzrokowej obsługi komputera mam ułatwiony dostęp do kontaktu z osobami mieszkającymi nie tylko w Polsce, lecz na całym Świecie. Wyszukuję w sieci interesujące mnie informacje, lecz przede wszystkim wykonuję swoją pracę zawodową która daje mi wiele satysfakcji.

Zarówno ja jak i inni niewidomi często słyszymy pytanie o to jak wygląda klawiatura naszych komputerów. Otóż nasze klawiatury niczym się nie wyróżniają, są takie same jak te które są obecne w każdym domu, sklepie, szkole czy biurze. Aby móc szybko i bez żadnych problemów odnajdywać dany klawisz niewidomi najzwyczajniej w świecie układu klawiatury uczą się na pamięć.

W odczytywaniu tego co się dzieje na monitorze pomagają nam programy mówiące, które odczytują wykonywaną aktualnie czynność. Korzystając z takich rozwiązań zwłaszcza osoby słabowidzące mają szansę na oszczędzanie wzroku. Wykonując godzinny eksperyment widzący mają szansę między innymi na porównanie dostępności stron internetowych do potrzeb niewidomych.

Tak jak bywało w poprzednich latach może i tym razem po godzinnej przygodzie z klawiaturą znajdą się tacy którzy zdecydują się na stałe wprowadzić niektóre z nowo poznanych rozwiązań w codziennej obsłudze komputera.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama