, wtorek 21 stycznia 2020
Ślub na molo: Gdzie pobierają się w Czeskim Cieszynie
W Czeskim Cieszynie ślubów urzędowych udziela sam burmistrz, lub osoba wyznaczona z Rady Miasta. fot: Dorota HavlíkováDodaj do Facebook

Ślub na molo: Gdzie pobierają się w Czeskim Cieszynie

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Na molo Zapory Cieszyńskiej, pod ziemią, w kopalni, a może na tarasie kawiarni AVION-NOIVA? W Czeskim Cieszynie ślubów coraz mniej, ale przyszła moda, by zawierać związki małżeńskie w plenerze.

W Czeskim Cieszynie ślubów urzędowych udziela sam burmistrz, lub osoba wyznaczona z Rady Miasta. - Dbamy o to, by był między nimi zawsze ktoś, kto biegle włada językiem polskim, bo ślubów udzielamy też, zgodnie z prawem, w języku polskim - mówi Dorota Havlíková, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Czeskim Cieszynie. Od jakiegoś czasu modne stały się śluby w plenerze. - Urząd Miejski musi taką prośbę rozpatrzyć, ważne by było to miejsce dostojne. Nie można wziąć ślubu wszędzie. Zgodnie z prawem rozpatrzenie takiej decyzji kosztuje tysiąc koron i zezwolenie wydaje się jednorazowo - mówi rzeczniczka.

Pierwszy taki ślub pod gołym niebem w Czeskim Cieszynie odbył się przed kilku laty. Najbliższy odbędzie się w sierpniu w ogrodzie KaSS, we wrześniu na molo Zapory Cieszyńskiej i na tarasie kawiarni AVION-NOIVA. Pary pobierały się również w ogródkach restauracji, w leśniczówce. Miejsce takie musi być odpowiednio przygotowane.

Na pytanie, dlaczego młodzi decydują się na ślub w plenerze, rzeczniczka odpowiada, że taka przyszła moda. - Para, niekoniecznie tylko młoda, chce mieć niezapomniane wrażenia, mieć ślub różniący się od pozostałych - przyznaje rzeczniczka, ale zauważa, że ostatnimi czasy coraz mniej par decyduje się na ślub jakikolwiek, woląc żyć w związkach partnerskich. - Powód jest kulturowo-społeczny. Czeska społeczność jest raczej laicka, nie ma już presji społeczeństwa na niezamężne matki. Występuje tu również kwestia finansowa. Kobiety decydują się na taki stan rzeczy, ponieważ oświadczając, że są matkami samotnie wychowującymi dziecko, mają prawo do dłuższego urlopu macierzyńskiego, do większych zasiłków, dziecko może mieć pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola - tłumaczy Havlíková i dodaje, że z powodu malejącego zainteresowania wśród młodych, by swój związek zapieczętować prawnie, Rada Czeskiego Cieszyna zdecydowała, że od września śluby będą udzielane tylko w co drugą sobotę oraz ostatni wtorek miesiąca (to jest dzień, gdy ślubu udziela się bezpłatnie) - Oczywiście można napisać prośbę o inny dzień. Wtedy jednak trzeba wnieść opłatę i otrzymać zgodę - przyznaje rzeczniczka.

W 2000 roku Urząd Miasta w Czeskim Cieszynie odnotował 141 ślubów. W roku 2010 - 119, 2011 - 116. Według rocznika statystycznego koeficjent ślubów, na tysiąc obywateli w Czeskim Cieszynie za rok 2011 wynosi 4,6. Natomiast rozwodów 3,1. Więcej jest ślubów urzędowych, niż kościelnych. Najbardziej popularne miesiące to sierpień i wrzesień. Najmniej par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego w listopadzie i grudniu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama