, sobota 15 grudnia 2018
LO Skoczów. XVII edycja konkursu: Czy znasz swoje miasto-gminę?
Tegoroczny konkurs odbył się w czwartkowe przedpołudnie 31 maja, tradycyjnie w siedzibie skoczowskiego ogólniaka.  fot: archiwum szkołyDodaj do Facebook

LO Skoczów. XVII edycja konkursu: Czy znasz swoje miasto-gminę?

Diana Pieczonka-Giec
LO Skoczów. XVII edycja konkursu: Czy znasz swoje miasto-gminę?

Rywalizacja w finale była emocjonująca, a na zwycięzców czekały okolicznościowe dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez Gminę Skoczów. fot. archiwum szkoły


LO Skoczów. XVII edycja konkursu: Czy znasz swoje miasto-gminę?

W tym roku poza tradycyjnymi zadaniami, jak tłumaczenie gwarowych zdań na język literacki, uczestnicy musieli zmierzyć się z tzw. pytaniami obrazkowymi. fot. archiwum szkoły


LO Skoczów. XVII edycja konkursu: Czy znasz swoje miasto-gminę?

Po raz kolejny młodzi ludzie udowodnili, że posiadają ogromną wiedzę o miejscu, w którym żyją. fot. archiwum szkoły

Gdzie znajdziemy najstarszy murowany budynek gminy Skoczów? Co oznacza gwarowe słowo "rajzować"? Kim była Maria Wardas? Na te pytania i wiele innych, dotyczących historii, przyrody, czy dnia codziennego miasta i gminy Skoczów, starali się odpowiedzieć uczestnicy konkursu, zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym w Skoczowie.

Tegoroczny konkurs odbył się w czwartkowe przedpołudnie 31 maja, tradycyjnie w siedzibie skoczowskiego ogólniaka. Zgromadził 33 uczestników: 5 trzyosobowych zespołów szkół podstawowych oraz 18 uczniów wszystkich gminnych gimnazjów.

Konkurs rozpoczął się od pisemnego testu, po sprawdzeniu prac, jury (w składzie: Felicja Handzlik, Ryszard Blattan, Edward Fryda oraz uczennice LO) wyłoniło trzy zespoły ze szkół podstawowych, oraz trzech uczniów gimnazjum, którzy wzięli udział w finale ustnym. W przeprowadzeniu konkursu uczestniczyli nauczyciele LO- Małgorzata Orawska oraz Grzegorz Greń.

W tym roku poza tradycyjnymi zadaniami, jak tłumaczenie gwarowych zdań na język literacki, uczestnicy musieli zmierzyć się z tzw. pytaniami obrazkowymi, ułożonymi na podstawie archiwalnych zdjęć starego Skoczowa.

- Zdecydowaliśmy się wprowadzić nowy typ pytania w oparciu o stare zdjęcia Skoczowa, aby zachęcić uczestników konkursu do prześledzenia, jak nasze miasto zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Poprzez innowacje staramy się uatrakcyjnić formułę konkursu, tym bardziej, że biorą w nim udział osoby, startujące przez kilka lat z rzędu, najpierw jako uczniowie szkoły podstawowej, a później gimnazjum. Takich "weteranów" naprawdę trudno czymś zaskoczyć - mówi Witold Kożdoń, prezes Towarzystwa Miłośników Skoczowa.

Rywalizacja w finale była emocjonująca, a na zwycięzców czekały okolicznościowe dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez Gminę Skoczów. Odpowiedzi ustne oceniało jury w składzie Witold Kożdoń (przewodniczący), Diana Pieczonka-Giec oraz Kazimierz Zgoda.

Laureatami XVII edycji konkursu zostali:

W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce - Anna Hatlas, Jakub Stebel, Natalia Szarek - SP nr 3 w Skoczowie
II miejsce - Kinga Baszczyńska, Dominika Wanat, Maria Wiśniewska - SP nr 7 w Pogórzu
III miejsce - Agnieszka Kucharska, Szymon Kupka, Natalia Zawada - SP nr 4 w Kiczycach

W kategorii gimnazjum:
I miejsce- Agata Bruchajzer- Gimnazjum nr 4 w Skoczowie
II miejsce- Kinga Kucharska- Gimnazjum Nr 3 w Pierśćcu
III miejsce- Kornelia Kufeld- Gimnazjum nr 3 w Pierśćcu

Po raz kolejny młodzi ludzie udowodnili, że posiadają ogromną wiedzę o miejscu, w którym żyją i uczą się, co jest nie tylko powodem do zadowolenia, ale również uznania zarówno dla nich samych, jak i nauczycieli, którzy co roku przygotowują dzieci i młodzież do udziału w konkursie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama