, wtorek 13 października 2020
Kto by pomyślał, kartonowe pudełko ma już ponad 100 lat!
Jego poprzednikiem była skrzynka – drewniane pudło zbite za pomocą gwoździ. Na początku XIX wieku o tekturowych pudełkach nie słyszał jeszcze nikt, dziś do kartonów pakujemy niemal wszystko.  fot: ATKDodaj do Facebook

Kto by pomyślał, kartonowe pudełko ma już ponad 100 lat!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Jego poprzednikiem była skrzynka – drewniane pudło zbite za pomocą gwoździ. Na początku XIX wieku o tekturowych pudełkach nie słyszał jeszcze nikt, dziś do kartonów pakujemy niemal wszystko. Jako opakowanie transportowe wykorzystywano wówczas lżejszą płytę wiórową. Tektura pochodzi z roku 1856, zaś pierwsze pudełka wysyłkowe wykonane z tektury zostały opatentowane w 1903 roku.

Odkrycie tektury falistej jako materiału do pakowania, a później – opatentowanie „dwuwarstwówki” wpłynęło na początek kariery pudełka tekturowego przeznaczonego do transportu. Dzięki dwóm warstwom pudło stało się stabilne i solidne, zaczęło więc wypierać skrzynki z płyty wiórowej. Proces następował jednak bardzo powoli, ponieważ kartony były cięte, składane i sklejane ręcznie. To wszystko wpływało na wysoką cenę pudełek. Gotowy karton do złożenia wynalazł Szkot - Robert Gair. To właśnie on wpadł na pomysł, że dzięki cięciom i zagięciom można przygotować składany i rozkładany tekturowy karton. Wkrótce opatentował także maszynę do składania kartonu. Pudełko Gaira to pierwszy cenowo dostępny karton na świecie. Dziś tekturowe pudełka są wszechobecne. Jednak pudełko pudełkowi nierówne.

ATK Opakowania - lider rynku opakowań!

Certyfikowanym producentem opakowań spełniających normy ISO i środowiskowe w zakresie produkcji opakowań kartonowych i tektury, jest działająca od 2002 roku firma ATK opakowania. Oprócz produkcji opakowań oferuje klientom rozwiązania logistyczne, czyli działalność na zasadzie magazynu konsygnacyjnego, dostawy Just In time oraz zapewnienie stałych zapasów magazynowych.
ATK opakowania cechuje przede wszystkim kompleksowość. To oszczędność czasu, ponieważ w jednym miejscu klient otrzymuje opakowania dla swojego produktu, niezbędne akcesoria do jego zapakowania (pudełka tekturowe, pudełka z nadrukami firmowymi) i zabezpieczenia (folia stretch, taśmy samoprzylepnych (PP, PVC) folie pęcherzykowe, opakowania z pianek technicznych PE) a także usługi stałych dostaw opakowań lub przechowywania w magazynie.
Gama produktów ATK jest bardzo szeroka: opakowania dla gastronomii, kartony fasonowe, tacki termoformowalne, kartony z katalogu FEFCO, worki, kaptury HDPE, LDPE worki VCI do transportu morskiego zabezpieczające towar przed korozją, kaptury LDPE służą do zabezpieczania towaru na palecie przed przesuwaniem się oraz warunkami atmosferycznymi, opakowania drukowane metodą flexo i offset,wypełnienia z pianki technicznej, akcesoria do pakowania a także opakowania specjalistyczne typu KIT do transportu morskiego.

Specjalność ATK – transport morski!

KIT BOX to opakowania kartonowe przeznaczone do transportu ciężkich przedmiotów drogą morską. Produkty dostępne są w formie pudełek klapowych, klejonych taśmą i opakowań kontenerowych typu KIT (mają postać dużego kufra z pokrywą). Występują w różnych wielkościach, także w rozmiarze dopasowanym do standardowej wielkości euro palety IPPC.
Opakowania złożone są na płasko, dzięki czemu zajmują mniej miejsca i łatwiej je przechowywać na ograniczonej przestrzeni. Niemniej każdy karton morski posiada perforacje wskazujące, w których miejscach należy zagiąć tekturę, by nadać jej odpowiednią formę. Opakowania dobrze znoszą duże obciążenia (nawet do kilku ton), co umożliwia piętrowanie – pudła można kłaść na palecie jedno na drugim bez obaw o to, że się zniszczą, a znajdujący się w nich towar ulegnie uszkodzeniu.
Karton z paletą to najlepsze i najbezpieczniejsze opakowanie wielokrotnego użytku. Stanowi ekonomiczne, proste, szybkie w montażu i demontażu zabezpieczenie do przewozu towarów transportem morskim.

Magazynowanie i dostawa na czas!

Magazyn konsygnacyjny, inaczej też zwany magazynem depozytowym, to obiekt należący do określonego podmiotu, w którym przechowuje się towary należące do dostawcy. Najbardziej wyróżniającą cechą towarów przechowywanych w składzie konsygnacyjnym jest to, że stają się one własnością nabywcy, dopiero wtedy, gdy zostaną pobrane z magazynu.
Sprowadzone do magazynu materiały nadal są własnością dostawcy, natomiast zmiana prawa własności przechodzi z dostawcy na producenta dopiero w przypadku zapotrzebowania ich w produkcji. Wszystko po to aby nie opóźniać procesu produkcyjnego u klienta.
Just-in-time (w dosłownym tłumaczeniu: w samą porę, dokładnie na czas) polega na dostarczaniu materiałów potrzebnych do wytworzenia produktów lub usług dokładnie w takiej ilości, jakiej potrzebuje firma, i dokładnie w takim czasie, w jakim są one potrzebne. Głównym celem tej metody jest zmniejszenie zapasów do niezbędnego minimum, optymalizacja dostaw, a w konsekwencji – zmniejszenie kosztów procesu produkcyjnego u klienta.

ATK Opakowania
ul. Łupkowa 20 Kobiernice
33 48 41 860
www.atk-opakowania.pl

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama