, środa 4 sierpnia 2021
Książnica Cieszyńska partnerem CWPN „Acadamica”
„Academica” to największa w Polsce pełnotekstowa baza online polskich publikacji. Jej założeniem jest umożliwienie dostępu do książek i czasopism naukowych dla użytkowników tych bibliotek, które nie posiadają ich w swoich zasobach.  fot: Książnica CieszynDodaj do Facebook

Książnica Cieszyńska partnerem CWPN „Acadamica”

red.mat.pras.
Książnica Cieszyńska została instytucją partnerską administrowanej przez Bibliotekę Narodową Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych „Academica”.

„Academica” to największa w Polsce pełnotekstowa baza online polskich publikacji. Jej założeniem jest umożliwienie dostępu do książek i czasopism naukowych dla użytkowników tych bibliotek, które nie posiadają ich w swoich zasobach. „Academica” zawiera aktualnie ponad trzy miliony dokumentów, a jej zasoby powiększają się codziennie o dwa tysiące publikacji!

Dostępne w „Academice” publikacje dzielą się na dwie kategorie. Dokumenty należące do domeny publicznej, udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje udzielone Bibliotece Narodowej można przeglądać bez ograniczeń z dowolnego komputera, z dostępem do internetu (należą do nich w większości materiały sprzed 1939 r.).

Druga grupa – dokumenty chronione prawem autorskim – obejmuje przede wszystkim publikacje najnowsze: monografie naukowe i popularnonaukowe oraz czasopisma z wszystkich dziedzin wiedzy. Z tych publikacji, ze względu na prawne ograniczenia rozpowszechniania, korzystać można wyłącznie na dedykowanych terminalach w instytucjach partnerskich systemu „Academica”, od teraz także na stanowisku komputerowym w Czytelni Ogólnej Książnicy Cieszyńskiej.
Indywidualne konta, umożliwiające dostęp do chronionych zasobów „Academiki”, otrzymać mogą wszyscy czytelnicy posiadający ważną kartę biblioteczną Książnicy Cieszyńskiej. Oznacza to prawdziwy przełom w możliwości korzystania z niedostępnych fizycznie w Cieszynie publikacji. Można z nich odtąd wygodnie korzystać w Książnicy Cieszyńskiej, bez konieczności sprowadzania drogą pocztową poprzez tradycyjny system wypożyczeń bibliotecznych.

Zawartość „Academiki” można przeszukiwać za pomocą wielu kryteriów, nie tylko poprzez nazwisko autora i tytuł, ale także datę wydania, język, wydawcę czy słowa kluczowe. Możliwe jest także wyszukiwanie pełnotekstowe w treści publikacji za pośrednictwem OCR.
Publikacje chronione prawem autorskim nie mogą zostać skopiowane, pobrane lub wydrukowane, istnieje jednak możliwość sporządzania notatek lub cytatów do objętości 3600 znaków. Notatki te są zapisywane na koncie użytkownika i dostępne z każdego komputera po zalogowaniu.

Ze względu na ograniczenia prawne system „Academica” umożliwia dostęp do publikacji chronionych wyłącznie jednemu użytkownikowi na terenie Polski w tym samym czasie. Możliwe jest jednak zarezerwowanie przez czytelnika dogodnego dla siebie terminu pracy.

Korzystanie z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych „Academica” jest bezpłatne.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama