, niedziela 17 października 2021
Kresowe Stanice w Książnicy Cieszyńskiej
Wystawa przygotowali Wojciech Grajewski (stoi) i Krzysztof Kleczek. fot: Książnica CieszyńskaDodaj do Facebook

Kresowe Stanice w Książnicy Cieszyńskiej

MMT
W niedzielę, 24 czerwca, w Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Kresowe Stanice. 100-lecie Harcerstwa na Śląsku Cieszyńskim", którą przygotowali Wojciech Grajewski i Krzysztof Kleczek. Ekspozycja będzie czynna do końca września.

Chociaż termin kresy kojarzy się nam zwykle ze wschodnimi granicami dawnej Rzeczypospolitej, używano go również w odniesieniu do Śląska Cieszyńskiego. - Tu także trwała walka o granice i o Polskę - przypominał wczoraj Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej.

Harcerstwo na Śląsku Cieszyńskim ma długie tradycje. Pierwszy polski zastęp harcerski powstał w 1910 roku, tymczasem już dwa lata później w naszym regionie założono pierwsze drużyny harcerskie. - To była najlepsza polska młodzież na Śląsku Cieszyńskim - mówił o pierwszych harcerzach współautor wystawy Wojciech Grajewski z Książnicy Cieszyńskiej, przypominając, że rekrutowali się z grona uczniów gimnazjów w Orłowej i Cieszynie.

Cieszyńscy harcerze w latach I wojny światowej walczyli w szeregach Legionu Śląskiego. Działali aktywnie w gorącym okresie plebiscytowym w latach 1919-1920. Wielu z nich zginęło w czasie II wojny światowej.

W czasie wczorajszego wernisażu przemawiali także Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna, hm. Rudolf Fober, komendant Hufca Cieszyńskiego w latach 1969-1974 oraz hm. Julia Gańcza, przewodnicząca Komisji Historycznej Hufca Cieszyńskiego. Odczytano również list nadesłany przez Janinę Żagan, burmistrz Skoczowa. Niedzielne spotkanie uświetnił występ zuchów z 76. Strumieńskiej Gromady Zuchowej "Kumate Żabki".

Wystawa "Kresowe Stanice. 100-lecie Harcerstwa na Śląsku Cieszyńskim" będzie czynna do 29 września od wtorku do piątku w godzinach od godz. 8.00 do godz. 18.00 oraz w soboty od godz. 9.00 do godz. 15.00.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama