, poniedziałek 24 luty 2020
Kanclerz z Cieszyna
W 1926 roku Rudolf Ramek (z lewej) i premier Aleksander Skrzyński podpisali polsko-austriacki traktat arbitrażowy. fot: NACDodaj do Facebook

Kanclerz z Cieszyna

MMT
Kanclerz z Cieszyna

Rudolf Ramek, kanclerz Austrii w latach 1924-1926. fot. Wikimedia Commons

W okresie międzywojennym kanclerzem Austrii był cieszyniak Rudolf Ramek.

Był najstarszym synem Edwarda Rameka, urzędnika Kolei Koszycko-Bogumińskiej. Urodził się 12 kwietnia 1881 roku w Cieszynie. Ukończył miejscowe niemieckie gimnazjum, później wyjechał na studia prawnicze do Wiednia, gdzie w 1907 roku obronił doktorat. Przez pewien czas pracował w cieszyńskim sądzie. W 1913 roku wyjechał na stałe do Salzburga, gdzie prowadził kancelarię adwokacką. W czasie I wojny światowej został powołany do armii austriackiej, służbę odbywał w artylerii.

Po zakończeniu wojny i rozpadzie monarchii Habsburgów poświęcił karierze politycznej, działając w Austriackiej Partii Chrześcijańsko-Społecznej (Christlichsoziale Partei Österreichs). Przez 14 lat zasiadał w Radzie Narodowej, niższej izbie austriackiego parlamentu. Trzykrotnie dostawał tekę ministra (w 1919 sprawiedliwości, w 1921 spraw wewnętrznych, w 1926 spraw zagranicznych).
Rudolf Ramek został kanclerzem w listopadzie 1924 roku. Cieszyńskie gazety nie omieszkały przy tej okazji wspomnieć o miejscu pochodzenia austriackiego polityka. W 1926 roku przyjechał incognito do Cieszyna odwiedzić ciężko chorego ojca. Do Wiednia wyjechał 11 sierpnia. Tymczasem kilkanaście godzin później Edward Ramek zmarł i kanclerz ponownie zjawił się w Cieszynie, tym razem na pogrzebie.

Cieszyniak na urzędzie kanclerskim utrzymał się dwa lata. 19 października 1926 roku "Gwiazdka Cieszyńska" donosiła: Grozi w Austrji wybuch strejku urzędników, którzy domagają się znacznego podwyższenia płac. Kanclerz Ramek ofiarował im 12 ½ procent podwyżki, ale urzędnicy jej nie przyjęli, owszem zagrozili strejkiem za kilka godzin. Wobec tego kanclerz Ramek ustąpił. Zamianowanie nowego rządu nastąpi w ciągu bieżącego tygodnia.

Kiedy w 1934 roku Austria przestała być krajem demokratycznym i zaczęły się rządy dyktatury austrofaszystowskiej, Ramek wycofał się z życia politycznego. Zmarł 24 lipca 1941 roku w Wiedniu, został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Salzburgu.

Młodszy brat Rudolfa, Feliks, w okresie międzywojennym był radnym Cieszyna.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wstyd ale po Polsku o tym Człowieku nie ma w WiKI - tylko po
English
Esperanto
Français
עברית
Italiano
Nederlands
Occitan
Русский
Српски / srpski
Svenska
Українська

Wstyd że nie ma Polskiego wydania wiki o tym człowieku.
Jest po:
English
Esperanto
Français
עברית
Italiano
Nederlands
Occitan
Русский
Српски / srpski
Svenska
Українська
WSTYD

To jest nic w porównaniu z tym, że podczas zaborów w Cesarstwie Austro-Wegierskim w pewnym momencie premier i pięciu ministrów było Polakami.

rewelacja ! brawo...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama