, piątek 17 lipca 2020
Gmina Strumień pozyskała fundusze na pielęgnację pomników przyrody
Najstarsze z drzew - 499 letni dąb szypułkowy, znajduje się w Drogomyślu. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Gmina Strumień pozyskała fundusze na pielęgnację pomników przyrody

AK, mat. pras.
Prace pielęgnacyjne przy pomnikach przyrody zostaną przeprowadzone na terenie Gminy Strumień. 26 drzew przejdzie proces pielęgnacji, który uchroni je przed zniszczeniem, dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej pozyskanej przez Urząd Miejski.

W Polsce jest 40 tys. pomników przyrody. W województwie śląskim 2 tys. z czego 26 drzew zlokalizowanych jest na terenie gminy Strumień. Pomniki przyrody są szczególnie cenne ze względów naukowych, zabytkowych i kulturowych.

Ponad 36 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (80-cio proc. dofinansowanie zadania) otrzymał Strumień na przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych związanych z cennymi drzewami znajdującymi się na terenie gminy.

- Cieszę się, że udało się uzyskać dofinansowanie na wykonanie prac pielęgnacyjnych pomników przyrody. Wiadomo, ze w budżecie jest wiele zadań i ciężko byłoby wygospodarować całą kwotę na ten cel - mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia.

Na terenie gminy zarejestrowano m.in. :
Strumień (ul. Pszczyńska 1) - Lipa - nr 55 - 1950,
Strumień (ul. Pszczyńska 1) - Wiąz - nr 56 - 1953,
Strumień (ul. Zamkowa 14) - 2 dęby - nr 176 - 1964,
Strumień (ul. Dębowa 8) - Dąb szypułkowy- nr 291 - 1981,
Drogomyśl 7 - Wiąz - nr 108 - 1960,
Drogomyśl (stadnina koni) - Dąb szypułkowy - nr 299 - 1984,
Pruchna (stadnina koni) - aleja wielogatunkowa 22 drzewa - nr 69 - 1955,
Pruchna 15 - Dąb szypułkowy - nr 70 - 1955.

Przeprowadzono inwentaryzację drzewostanu w gminie. Dzięki temu powstało opracowanie, które pokazuje bogactwo pomników przyrody na terenie gminy. Niestety, aby pomniki przyrody nie niszczały, wymagają pielęgnacji m.in. obcięcia uschniętych gałęzi i chorych konarów, usunięcia obumarłych i uszkodzonych innych części drzew, a także wzmocnienia osłabionych konarów przy pomocy opasek. W ramach zadania zostaną też usunięte samosiewy i zakrzaczenia, które rosną pod chronionymi drzewami. Wszystkie prace zakończone zostaną na wiosnę 2013 roku.

Zabiegi przejdzie 26 drzew, głównie dęby, wiązy i lipy. Wszystkie to pomniki przyrody, wśród nich te w wieku 150-300 lat tworzące w Pruchnej Aleję Lipową. Najstarsze z drzew - 499 letni dąb szypułkowy, znajduje się w Drogomyślu, nieopodal ul. Dębina.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama