, wtorek 18 stycznia 2022
Czysta Wisła - akcja sprzątania śmieci
Nasiona kwiatów, sadzonki i karmniki za sprzątanie wiślańskich szlaków! fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Czysta Wisła - akcja sprzątania śmieci

red.mat.pras.
Czysta Wisła - akcja sprzątania śmieci

Wisła, wzorem innych miejscowości, zachęca do gruntownych, wiosennych porządków. Przede wszystkim na górskich szlakach, na których w ostatnim czasie bardzo zwiększył się ruch, a co za tym idzie – również ilość śmieci. Czas pandemii sprzyja spędzaniu czasu wolnego na świeżym powietrzu i górskim wędrówkom, jednak topniejący śnieg odkrył także mnóstwo śmieci, które „turyści” po sobie zostawili.

- Chcielibyśmy zachęcić wszystkich, którzy w majówkę wybiorą się na szlaki na terenie Wisły, aby zabrali ze sobą worki i rękawiczki i pozbierali śmieci, jakie na trasie napotkają. Górskie szlaki to nasze wspólne dobro, gdzie wyruszamy, aby pobyć z naturą, w czystym środowisku, a butelki, puszki czy papierki na pewno nam w tym nie pomagają – tłumaczy Tadeusz Papierzyński – kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu w wiślańskim urzędzie miejskim.

Akcja potrwa przez 4 dni, od piątku do poniedziałku, czyli przez całą majówkę, kiedy to do Wisły zapewne przyjedzie sporo osób, by zdobyć Baranią Górę, Stożek, Soszów czy inny z okolicznych szczytów. Powstała specjalna mapa punktów, gdzie zebrane śmieci można zostawić.

Nasiona kwiatów, sadzonki i karmniki za sprzątanie wiślańskich szlaków!

Za każdy zebrany worek można otrzymać upominki, które również przysłużą się przyrodzie – nasiona kwiatów miododajnych, sadzonki drzew czy karmniki dla ptaków. Aby dostać taką nagrodę za sprzątanie, wystarczy zdjęcie zebranych worków wrzucić w komentarzu pod postem promującym akcję na miejskim profilu na facebooku a następnie zgłosić się do Centrum Edukacji Ekologicznej po odbiór. Za jeden zebrany worek uczestnik akcji otrzyma opakowanie nasion roślin, za dwa worki sadzonkę świerka a za trzy worki drewniany karmnik lub budkę lęgową.

- Zapewne nagrody same w sobie nie zachęcą do wybrania się w teren, aby śmieci posprzątać, ale niech te upominki, to będzie taka forma podziękowania, a zarazem nauka zachowań proekologicznych i dbania o florę i faunę wokół nas. Warto zasiać fragment łąki kwietnej, zasadzić drzewko czy obserwować ptaki przylatujące do karmnika – dodaje Tadeusz Papierzyński

- Do wspólnego sprzątania zachęcamy zarówno turystów, jak i mieszkańców Wisły, najlepiej całymi rodzinami, aby od najmłodszych lat uczyć wspólnego dbania o najbliższe otoczenie. Posprzątania wymagają nie tylko szlaki turystyczne, ale także ścieżki spacerowe, tereny wzdłuż dróg czy brzegi rzek i potoków. Również uczniów wiślańskich szkół namawiamy, by ruszyli po najbliższej okolicy i dali przykład jak dbać o czystość naszej małej ojczyzny – tłumaczą w wiślańskim magistracie.

W worki i rękawiczki należy zaopatrzyć się samodzielnie.

Mapa miejsc, gdzie można zebrane śmieci zostawiać tutaj: https://tiny.pl/rshxt
Jeśli aura pozwoli, akcja zostanie przeprowadzona nie tylko od 30 kwietnia do 3 maja, ale również w kolejny weekend, czyli 7-9 maja.

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miejski w Wiśle przy współpracy z Wiślańskim Centrum Kultury, Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Nadleśnictwem Wisła. Patronat nad całością objęła akcja społeczna Czyste Beskidy.
Pełny regulamin sprzątania znajduje się na stronie https://wisla.pl/media/upload/C/z/Czysta_Wisla_-_regulamin3.pdf

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama