, wtorek 25 luty 2020
Czas na remont strumieńskiego ratusza.
Strumieński ratusz w remoncie. fot: mat. Urząd Gminy StrumieńDodaj do Facebook

Czas na remont strumieńskiego ratusza.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Czas na remont strumieńskiego ratusza.

Herb Gminy Strumień


Czas na remont strumieńskiego ratusza.

mat. Urząd Gminy Strumień

Wiele zakątków strumieńskiej gminy już wypiękniało, przyszła więc kolej na ratusz, będący niewątpliwie jej wizytówką

Współpraca polsko-słowacka w gminie Strumień trwa już od kilku lat. Dzięki temu w 2010 roku powstała Galeria pod Ratuszem. W ramach kolejnego projektu Budatín-Strumień: „Współpraca na pograniczu – etap 2” udało się pozyskać środki na remont ratusza. Podobnie jak w pierwszym etapie gmina uzyskała 85 procent dofinansowania na złożony wniosek, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
W ramach inwestycji zaplanowano: remont elewacji budynku ratusza, przebudowę sali sesyjnej na salę konferencyjną wraz ze wzmocnieniem stropu i wykonaniem wentylacji mechanicznej, wymianę pokrycia dachu wraz z obróbkami blacharskimi, wymianę pokrycia wieży ratusza, przebudowę instalacji elektrycznej, teletechnicznej i c.o. sali konferencyjnej, jej nagłośnienie i oświetlenie, a także renowację tarczy zegarowej i mechanizmu. Remont potrwa do końca lipca br.
Wartość robót budowlanych po przetargu wyniosła 1 378 000 złotych brutto.
Projekt nawiązuje do współpracy partnerów z poprzedniego okresu programowania, kiedy w Strumieniu piwnice ratuszowe zaadoptowane zostały na galerię sztuki „Pod Ratuszem”, a po stronie słowackiej zagospodarowano park zamkowy i przestrzeń wokół Zamku w Budatínie.
W ramach realizacji projektu zmodernizowane zostaną zabytki kultury: ratusz w Strumieniu – najstarszy na Śląsku i budynek gospodarczy przy zamku w Budatínie, który obecnie, ze względu na zły stan techniczny, jest zamknięty.
W ramach projektu powstanie także aplikacja mobilna w trzech językach – słowackim, polskim i angielskim – zawierająca informacje na temat zabytków kultury i wydarzeń w regionie pogranicza. Zostanie również wydana broszura, która będzie zawierała informacje na temat zabytków kultury partnerów. W powstałej sali multimedialnej odbędzie się seminarium poświęcone prezentacji atrakcji dziedzictwa kulturowego i atrakcji turystycznych terenu pogranicza.
Warto przypomnieć, że osiem lat temu będące w fatalnym stanie urzędowe piwnice, wilgotne i zagrzybione, zamieniły się – jak za sprawą czarodziejskiej różdżki – w pierwszą w gminie galerię sztuki o jasnych wnętrzach, pełnych odważnej stylistyki.

W ramach projektu, oprócz podziemnej galerii w ratuszu, uporządkowano teren za Urzędem Miejskim. W miejscu dotychczasowych stanęły nowe toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tyłu budynku powstały dodatkowe miejsca parkingowe oraz podjazd dla niepełnosprawnych, umożliwiający wejście do środka. Wówczas wartość projektu wyniosła 1 083 023 euro, z czego gminie udało się pozyskać dofinansowanie ze środków europejskich w wysokości 920 569 euro. (UM, bo)

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama