, sobota 27 luty 2021
Co warto wiedzieć biorąc kredyt hipoteczny?
Co warto wiedzieć biorąc kredyt hipoteczny? fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Co warto wiedzieć biorąc kredyt hipoteczny?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Zastanawiacie  się zakupem mieszkania lub domu, z pewnością części z Was przyjdzie zagłębić się w informacje na temat kredytu hipotecznego. W poniższym wpisie znajdziecie podstawowe informacje o tym, czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny, kalkulator kredytowy oraz jakie elementy wpływają na wysokość kredytu.

Czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to jeden z częściej wybieranych kredytów na zakup domu lub mieszkania.

Decydując się na ten rodzaj kredytu należy mieć stałe źródło dochodów. Decyzja hipoteki wymaga stałej, dobrej pracy.

Czym jest kalkulator kredytowy?

Kalkulator kredytowy to proste narzędzie, które pozwala obliczyć całkowity koszt danego kredytu. W kalkulator kredytowy należy wpisać kwotę kredytu hipotecznego, okres kredytu hipotecznego, oprocentowanie kredytu hipotecznego oraz sposób spłaty kredytu (raty równe lub malejące). 

Na podstawie wpisanych danych można znaleźć również aktualne rankingi ofert banków, jak również porównać je ze sobą.
Najniższy kredyt hipoteczny znajdziesz na stronie: www.czerwona-skarbonka.pl

Elementy, które wpływają na wysokość kredytu hipotecznego

Decydując się na kredyt należy pamiętać, że wartość raty w poszczególnych miesiącach może zmieniać się w zależności od kilku czynników. Zalicza się do nich:

 • WIBOR – to oprocentowanie banku, które jest zależne od głównej stopy procentowej. Ustalany jest poprzez Radę Polityki Pieniężnej. Przy wyższej stopie, kredyt jest droższy. WIBOR występuje w przypadku kredytów w złotówkach. 
 • Marża – to kwota, którą bank zyska na udzieleniu kredytu. Często wiąże się to z ryzykiem kredytowym.
 • Prowizja – to zarobek banku. Jest jednorazową opłatą naliczaną za sam fakt udzielenia kredytu. 
 • Ubezpieczenie kredytu – warto zdecydować się na ubezpieczenie w przypadku nieprzewidzianych sytuacji życiowych. W większości ofert banków jest ono obowiązkowe.
 • Opłata przygotowawcza – jest rzadko spotykana, wpłaca się ją, gdy składa się wniosek. Nie jest zależna od wysokości kredytu ani tego, czy zostanie on udzielony. 
 • Opłaty dodatkowe – do kosztów całościowych kredytu, często należy doliczyć spready, koszty sądowe lub też notarialne. Może dojść również prowizja za wcześniejszą spłatę.
 • RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Dzięki niej określany jest całkowity koszt kredytu. RRSO zawiera w sobie odsetki w kredycie hipotecznym, prowizje, jak również inne opłaty, które należy ponieść w trakcie okresu kredytu.

  O czym Waszym zdaniem warto pamiętać decydując się na kredyt hipoteczny?

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  reklama