, niedziela 9 sierpnia 2020
CO TYDZIYN PO NASZYMU: Dzisio hajcować gazym każdy poradzi
Tyn tydziyń znaszli sie jednakowóż tacy co sie im zrobiło luto,że nie dóndym do kóńca tej ulicy Morcinka i mie obereszyli. fot: F.J.DralDodaj do Facebook

CO TYDZIYN PO NASZYMU: Dzisio hajcować gazym każdy poradzi

F.J.DRAL
CO TYDZIYN PO NASZYMU: Dzisio hajcować gazym każdy poradzi

Zdjęcia F.J. Dral


CO TYDZIYN PO NASZYMU: Dzisio hajcować gazym każdy poradzi


CO TYDZIYN PO NASZYMU: Dzisio hajcować gazym każdy poradzi


CO TYDZIYN PO NASZYMU: Dzisio hajcować gazym każdy poradzi

"Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi"

SZPACYRKYM PO CIESZYNIE

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo

być zawsze do prawjynio gotowo

a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł

to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

W trzóch rzóndkach

Tyn tydziyń znaszli sie jednakowóż tacy co sie im zrobiło luto,że nie dóndym do kóńca tej ulicy Morcinka i mie obereszyli.Tóż na tym łostatnim przistanku przi tej raji garaży zacznym dzisio eszcze roz od nowa szpacyrować po ulicy Morcinka.Po lewo stoji bioło-czyrwióno kostkato chałupa s wielkimi łoknami na kierej pisze,że w ni je dystrybicyja gazu.Jako łóni to robióm tego nie wiym,bo naobkoło nie widać żodnych ruł.Możne,że tym gazym rozporzóndzajóm yno na papiórze i skyrs tego podarziło sie im to upuczyć wszecko w jednej chałupie.Gdo jednakowóż nie wiy kaj w Cieszynie idzie sie wystarać ło gaz,a nieskorzij prziś na to jako załatwić wszecki gazowe korowody ,to tyn szyld na tej chałupie mu w tym na iste nie pumoże.Wisi łón ganc wysoko na ścianie za winklym i mo taki małe litery,że posuniyńci w rokach tustelocy na zicher go nie zozdrzóm.Coby eszcze ludzióm ganc zamiyszać w czepaniach to wedla niego na tej plechowej ścianie idzie uwidzieć rozchlaśniónych dziesiyńć wielkich liter i to aże w trzóch rzóndkach.Jesi gdo wiy ku czymu łóne patrzóm to niech mi napisze. Dobrze by było,coby ci co tam robióm w tej chałupie czasym wylyźli na pole i dzwigli łoczy do wyrchu,coby roz za kiedy poczytać w jaki firmie robióm i połómać se jynzyki na mianie " SZ W WNIC O-BI".Za winklym na szurej zieleźnej rułce je tabulka s mianym ulicy Wiktora Kargera przedwojynnego dyrektora muzeum w Cieszynie.Mało gdo isto wiy ,że tyn dyrektor tak chrónił nasze cieszyński skarby muzealne w czasie wojny,że moc ś nich udało mu sie schrónić w kościele św.Trójcy i tymu obstoły sie aże do wyzwolynio.

Mini słownik:

znaszli-znaleźli,
luto-przykro,
dóndym-dojdę,
obereszyć-oprzezywać,
raja-rząd,
skyrs-z powodu,
podarziło sie-powiodło się,
kaj-gdzie,
upuczyć-upchać,
na iste-na pewno,
winkiel-narożnik,
na zicher-na pewno,
plech-blacha,
rozchlaśnióne-rozrzucone,
miano-nazwa

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Dzisiejszy tekst ma tytuł "W trzóch rzóndkach":

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama