, czwartek 25 kwietnia 2024
Cieszyński proces stulecia
Skład sędziowski rozpatrujący sprawę Fryderyka Habsburga w Cieszynie w 1927 roku  fot: Archiwum Ilustrowanego Kuriera Codziennego / Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-B-624



Dodaj do Facebook

Cieszyński proces stulecia

MMT
Cieszyński proces stulecia

Arcyksiążę Fryderyk Habsburg był bohaterem cieszyńskiego procesu stulecia (Sport & Salon nr z 8 V 1915, fot.: Wikimedia Commons)

W 1927 roku oczy wielu prawników zwróciły się na Sąd Okręgowy w Cieszynie, gdzie toczył się głośny proces. Powodem był arcyksiążę Fryderyk Habsburg i żądał zwrotu dóbr tzw. Komory Cieszyńskiej, czyli 40 000 mórg lasu, 20 000 mórg ziemi rolnej, zamku w Cieszynie, zamkowego browaru i fabryki likierów w Błogocicach.

Po zakończeniu I wojny światowej zwycięskie mocarstwa postanowiły, że austriackie majątki państwowe, leżące w nowopowstałych państwa, przejdą na własność tych ostatnich. Zaliczono do nich także wszystkie posiadłości, należące do Habsburgów.

W 1925 roku arcyksiążę Fryderyk Habsburg zdecydował się pozwać polski Skarb Państwa. Powód był ostatnim właścicielem Komory Cieszyńskiej. Poza Śląskiem Cieszyńskim znano go jako głównodowodzącego armii austriackiej w czasie I wojny światowej. Ze względu na liczbę podpisywanych wyroków śmierci dorobił się wtedy mało przyjemnego przydomku "Wieszatiel”. "Głos Ludu Śląskiego” tekst o roszczeniach arcyksięcia zatytułował "Żale krwawego Fryderyka”.

Pełnomocnicy Habsburga upierali się, że Komora Cieszyńska stanowi majątek prywatny arcyksięcia i jako taki nie powinien podlegać przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. Rozprawa w tej sprawie odbyła się w 1927 roku w Cieszynie i trwała pięć dni. Trybunał Sądowy, w skład którego wchodzili radca sądowy Nebenzahl oraz sędziowie okręgowi Grzywacz i Karpiniec, odrzucił żądania Fryderyka, stwierdzając, że Komora Cieszyńska nie była majątkiem prywatnym Habsburgów.

Roszczenia arcyksięcia uznano jedynie w przypadku gruntów, które zakupił przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Parcele były rozsiane po Błogocicach, Brennej, Chybiu, Cieszynie, Dębowcu, Gułdowach, Iskrzyczynie, Istebnej, Kostkowicach, Pogórzu, Pruchnej, Rudzicy, Skoczowie, Ustroniu, Wilamowicach, Wiśle i Zabłociu.

Jak relacjonował korespondent "Posła Ewangelickiego”, "Przewodniczący [trybunału] podkreślił w zakończeniu, iż Polska nie poszła za wzorem innych państw nowopowstałych i nie wydała ustaw konfiskacyjnych, mocą których inne państwa zagarnęły nawet prywatną własność członków byłej dynastii”.

Fryderyk Habsburg walczył bez powodzenia jeszcze w drugiej instancji w Katowicach (w prasie było głośno o tym, że w procesie ze Skarbem Państwem reprezentował go ówczesny marszałek Sejmu Śląskiego), a w 1930 roku przed Sądem Najwyższym. Dopiero wtedy po pięciu latach zakończył się cieszyński proces stulecia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama