, poniedziałek 6 kwietnia 2020
Cieszyn: Zgon na Zamkowej 1
Policjanci o zdarzeniu zostali poinformowani ok. godz. 10.45. Zgłaszający interwencję mężczyzna twierdził, że w rejonie mostu granicznego ujawnione zostały zwłoki mężczyzny. Policjanci potwierdzili zgłoszenie.  fot: MMDodaj do Facebook

Cieszyn: Zgon na Zamkowej 1

UM
Cieszyn: Zgon na Zamkowej 1

Na miejscu pracował zespół dochodzeniowy pod nadzorem prokuratora. Została zarządzona sekcja zwłok. Wstępne ustalenia wskazują, że to 40-letni mężczyzna, bez stałego miejsca zamieszkania . Wstępnie też wykluczono udział osób trzecich.

Problem z bezdomnością w Cieszynie, jak w wielu miastach jest spory. Trudno znaleźć dobre rozwiązanie w dodatku gdy form pomocy bezdomnym jest sporo, ale oni sami nie chcą z nich korzystać. Wczoraj na ulicy Zamkowej przy budynku byłej Straży Celnej znaleziono zwłoki bezdomnego czterdziestolatka. W takich sytuacjach rodzi się pytanie, czy zrobiliśmy wszystko by pomóc temu człowiekowi i czy praca z bezdomnymi w naszym mieście jest na obecnym poziomie wystarczająca?

Jak potwierdził Rzecznik Policji w Cieszynie asp Krzysztof Pawlik - Policjanci o zdarzeniu zostali poinformowani ok. godz. 10.45. Zgłaszający interwencję mężczyzna twierdził, że w rejonie mostu granicznego ujawnione zostały zwłoki mężczyzny. Policjanci potwierdzili zgłoszenie. Na miejscu pracował zespół dochodzeniowy pod nadzorem prokuratora. Została zarządzona sekcja zwłok. Wstępne ustalenia wskazują, że to 40-letni mężczyzna, bez stałego miejsca zamieszkania . Wstępnie też wykluczono udział osób trzecich. Ostateczną odpowiedź co mogło być przyczyną zgonu, w postępowaniu dadzą na dalsze ustalenia oraz wynik sekcji zwłok.

Według informacji uzyskanej w Straży Miejskiej w Cieszynie, obecnie na ulicy żyje ok. 15 do 20 osób. Zazwyczaj śpią na terenie budynku Zamkowa 1. Często w cieplejsze dni nocują pod Mostem Przyjaźni. Bezdomni mają również sporo miejsc na terenie miasta w których chronią się przed mrozem. Działająca w naszym mieście noclegownia ma obecnie 6 miejsc choć zdarza się, że trzeba robić tzw. dostawki. W mroźne dni strażnicy miejscy z pracownikami MOPS przeszukują wszystkie znane miejsca namawiając do skorzystania z noclegowni. W przypadku gdy dana osoba jest pod wpływem alkoholu, a okoliczności mogą zagrażać jej życiu, funkcjonariusze decydują się na przewiezienie jej do Izby Wytrzeźwień. Jest to czasem jedyna szansa by uchronić bezdomnego przed śmiercią.

Od dwóch lat na terenie Cieszyna swoje działania w pracy z bezdomnymi prowadzą tzw. „streetworkerzy”. W ubiegłym roku pracę z bezdomnymi podejmowali od lipca do grudnia. Czy jednak tak krótki okres czasu jest wystarczajacy ? Może w obliczu kolejnej śmierci człowieka bezdomnego warto zastanowić się nad wdrożeniem bardziej rozbudowanej pomocy.

Streetworking w pomocy bezdomnym.

„Cieszyński Streetworking” to pomoc realizowana przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem”, zorganizowana dla osób bezdomnych w Cieszynie dzięki wsparciu Gminy Cieszyn. Polega na wejściu w życie osób bezdomnych żyjących na ulicach naszego miasta, poprzez rozmowę oraz towarzyszenie w życiu codziennym. To także szukanie miejsc bytowania oraz nocowania osób znajdujących się bez dachu nad głową. To jest praca streetworkerów.
Najczęściej miejscami, w których spotkać można osoby bezdomne jest parking przy sklepie Kaufland, Targowisko Miejskie oraz okolice Mostu Przyjaźni. Dzięki swoim działaniom streetworkerzy budują zaufanie oraz relacje, które w przyszłości mają zaowocować chęcią wyjścia z trudnej sytuacji życiowej. „Pracownicy ulicy” uważnie słuchają historii osób znajdujących się na ulicy, co wydarzyło się w ich życiu, oraz jakie widzą w tym momencie możliwości na zmiany w swoim życiu. Informują osoby bezdomne o formach pomocy oferowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem”, cieszyński MOPS i inne instytucje. Współpracują z pracownikiem socjalnym, wyznaczonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej do pracy z osobami bezdomnymi, by w sytuacji w której dana osoba, chce podjąć działania zmierzające do zmiany, wyznaczyć jak najlepszą ścieżkę pomocy. Zadanie to jest bardzo trudne, bowiem, to osoba zainteresowana, musi chcieć zmienić swoją sytuację i właśnie poprzez częste wyjścia streetworkerów na ulicę i rozmowy z podopiecznymi, staje się to realne. To, czym należy kierować się we wspieraniu osób bezdomnych, to chęć pomocy, zainteresowania, a nie dawanie pieniędzy ani jedzenia, gdyż w naszym rozumieniu takie działania tylko utrwalają w nich ich zależność od innych i nic nie zmienia w zaistniałej sytuacji. Wtedy wskazać należy miejsca, które oferują pomoc i wsparcie (np. Schronisko (Dom Wspólnoty) – ul. Kasztanowa 8, Noclegownia na ul. Frysztackiej 69 w Cieszynie).

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

tak wybrał...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama