, poniedziałek 6 lipca 2020
Cieszyn słynie z ludzi sportu
Przygraniczne miasto w swojej historii „wypuściło” w świat wiele znanych osobistości. I to różnych dziedzin. Na szczególne i osobne potraktowanie zasługuje sport, z którym związanych jest wielu urodzonych w Cieszynie. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn słynie z ludzi sportu

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Jakoś tak się układa, że jedne ośrodki miejskie mają szczęście do znanych osób, inne mniej. Cieszyn z kolei ma to szczęście, że tu urodziło się wiele osób związanych ze światem sportu. Przedstawiamy najbardziej znane osoby urodzone przy czeskiej granicy.

Przygraniczne miasto w swojej historii „wypuściło” w świat wiele znanych osobistości. I to różnych dziedzin. Na szczególne i osobne potraktowanie zasługuje sport, z którym związanych jest wielu urodzonych w Cieszynie.

Cieszyn zasilał Ekstraklasę i reprezentację Polski

Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Okazuje się, że liczący niewiele ponad 30 tys. mieszkańców Cieszyn, w ostatnich latach mógł cieszyć się z gry w Ekstraklasie wielu piłkarzy. Największą karierę zrobił Ireneusz Jeleń, który błyszczał w Wiśle Płock, by trafić do francuskiego AJ Auxerre i być ważną postacią reprezentacji Polski. Poważne granie Jeleń kończył w Piaście Cieszyn. W polskiej lidze grali lub nadal grają inni piłkarze urodzeni w Cieszynie. Można wymienić m.in. Szymona Matuszka z Górnika Zabrze czy Sebastiana Olszara, Sławomira Cienciałę i Łukasza Hanzela.

Zimowi sportowcy, w tym przede wszystkim skoczkowie

Nie samą piłką żyje człowiek i okazuje się, że Cieszyn to także utalentowani sportowcy uprawiający zimowe sporty. Przede wszystkim skoki narciarskie. W tym mieście urodziło się wielu zawodników, w tym kilku naprawdę dobrych i znanych. Numerem jeden jest aktualny skoczek Piotr Żyła. Oprócz niego warto wspomnieć o Tomisławie Tajnerze, Aleksandrze Zniszczole. Z Cieszyna pochodzi zawodnik kombinacji norweskiej Adam Cieślar, biathlonistka Magdalena Gwizdoń, saneczkarz Marcin Piekarski, czy snowboardziści Mateusz i Michał Ligoccy.

Inne sporty też są reprezentowane

To jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi o znanych sportowców z Cieszyna. Znaną postacią, o której może być głośno jeszcze w najbliższych latach jest Michał Haratyk. Ten lekkoatleta uprawia pchnięcie kulą. Brał udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro, a teraz przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Niedawno na siatkarskich parkietach występowała przyjmująca z Cieszyna – Agnieszka Mitręga, która reprezentowała barwy drużyn z Bielska-Białej, Sosnowca, Krakowa oraz oczywiście Pszczyny.

Mocno wspiera kluby piłkarskie i polski sport

Na osobne potraktowanie zasługuje Mateusz Juroszek. Choć nie jest sportowcem, to jego wpływ i zasługi w tej dziedzinie są trudne do pominięcia. Jego ojciec Zbigniew Juroszek zanim stał się znaczącym deweloperem i jednym z najbogatszych Polaków uprawiał skoki narciarskie pod okiem Leopolda Tajnera, ojca Apoloniusza, który obecnie jest prezesem Polskiego Związku Narciarskiego. Syn Zbigniewa, Mateusz, rozwinął zakłady bukmacherskie STS, które obecnie są liderem tej branży w Polsce. STS jest sponsorem m.in. reprezentacji Polski w piłce nożnej, kilku klubów Ekstraklasy, koszykarskiego Anwilu Włocławek, czy Polskiej Ligi Siatkówki. Aktywnie działa także Fundacja Sport Twoją Szansą.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama