, wtorek 2 czerwca 2020
Cieszyn:  Koronawirus – bądź odpowiedzialnym pacjentem. Nie narażaj innych!
W przypadku podejrzenia u siebie tego wirusa, bądź jeśli zachodzi obawa przebywania z osobą zakażoną należy przede wszystkim przestrzegać wszelkich procedur, a na pewno przychodnia lekarska nie powinna być odwiedzana jako pierwsza. Narażanie kolejnych i przypadkowych osób na zarażenie koronawirusem jest skrajnie nieodpowiedzialne. fot: arch.pryw.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Koronawirus – bądź odpowiedzialnym pacjentem. Nie narażaj innych!

UM
Cieszyn:  Koronawirus – bądź odpowiedzialnym pacjentem. Nie narażaj innych!

W przypadku podejrzenia zakażeniem koronawirusem zaleca się kontakt z całodobową infolinią Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie pod numerem tel. 502 281 673


Cieszyn:  Koronawirus – bądź odpowiedzialnym pacjentem. Nie narażaj innych!

W przypadku podejrzenia u siebie tego wirusa, bądź jeśli zachodzi obawa przebywania z osobą zakażoną należy przede wszystkim przestrzegać wszelkich procedur, a na pewno przychodnia lekarska nie powinna być odwiedzana jako pierwsza. Narażanie kolejnych i przypadkowych osób na zarażenie koronawirusem jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Tajemniczy wirus z Chin rozprzestrzenia się bardzo szybko. Jak twierdzą specjaliści – będzie się nadal szerzył, tak jak w przypadku wirusa grypy. Wirus z łatwością przenosi się z człowieka na człowieka, bowiem do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową. Zarazić się jednak można również przez dotyk, dlatego tak ważne w tym okresie jest dokładne i umiejętne mycie rąk, a nawet prawidłowy sposób kichania. Szpital Śląski przyjmuje pacjentów wymagających izolacji, a w dniu dzisiejszym zawieszono działanie trzech placówek oświatowych.

Specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii oraz mikrobiologii lekarskiej dr n. med. Agnieszka Misiewska-Kaczur – p.o. Zastępcy Dyrektora ds. Medycznych, Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Śląskiego w Cieszynie zapewnia, że placówka wdrożyła wszystkie procedury zabezpieczające i posiada wykwalifikowany personel oraz odpowiedni sprzęt i infrastrukturę na ewentualność wirusa.

- Do szpitala przyjmujemy pacjentów i jesteśmy gotowi na przyjęcie tych którzy wymagają izolacji. Wprawdzie nie mamy izolacji oddechowej w oddziale zakaźnym, ale mamy takie warunki, że zarówno chorzy jak i personel są bezpieczni. Na dzisiaj to są tylko trzy izolatki, ale dysponujemy również miejscami na Oddziale Intensywnej Terapii dla pacjentów z niewydolnością oddechową. Jesteśmy po rozmowach z wójtami i burmistrzami naszego powiatu. Wypracowaliśmy sposób kontaktu, który Olega na tym, że pacjenci dzwonią do nas, że przyjeżdżają na SOR. Przyjęcie takiego pacjenta wymaga bowiem odpowiednich przygotowań i nie chcemy by przebywali z pacjentami zdrowymi. Musimy dbać o bezpieczeństwo pacjentów SORU jak i tych którzy trafiają do nas z podejrzeniem koronawirusa. Dlatego apelujemy i prosimy pacjentów o telefon i ustalenie godziny przyjazdu do szpitala, co z pewnością będzie komfortem szczególnie dla nich. Pacjenci, którzy nie są wydolni oddechowo transportowani są karetką.
Pacjentów trafiających na SOR z innymi przypadkami przyjmujemy normalnie i Ci czekają w szpitalnej poczekalni
– tłumaczy dr n. med. Agnieszka Misiewska-Kaczur.

Żeby choroba się nie rozprzestrzeniała pacjenci muszą się zdyscyplinować.

W przypadku podejrzenia u siebie tego wirusa, bądź jeśli zachodzi obawa przebywania z osobą zakażoną należy przede wszystkim przestrzegać wszelkich procedur, a na pewno przychodnia lekarska nie powinna być odwiedzana jako pierwsza. Narażanie kolejnych i przypadkowych osób na zarażenie koronawirusem jest skrajnie nieodpowiedzialne.
Od dłuższego czasu koronawirus jest najważniejszym medialnym tematem. Wszelkie media, fora i strony szpitalne oraz miejskie zawierają dokładną instrukcję jak postępować w takich przypadkach.

- Od soboty 25 lutego do teraz przyjęliśmy 16 pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Po wstępnej diagnostyce na Oddziale Chorób Zakaźnych hospitalizowanych było 6 pacjentów u których po wnikliwych badaniach laboratoryjnych nie potwierdzono zakażenia wirusem. Osoby odesłane do domów miały zalecony 14 dniowy okres kwarantanny. Obecnie sytuacja jest o tyle dobra, że badania na koronawirusa przeprowadza się w Katowicach, a nie jak do tej pory w Warszawie. Jesteśmy więc w stanie szybciej sprawdzić faktyczne zakażenie wirusem. Chcę podkreślić, że każdy chory zgłaszający się do nas z podejrzeniem tego wirusa jest dokładnie zbadany, a na pewno bez badań nie zostanie odesłany do domu - zaznacza Dyr. Oddziału Ratunkowego w Cieszynie dr.Marek Michalik.

Zawieszone zajęcia w trzech cieszyńskich szkołach

W związku z podejrzeniem kontaktu z osobą będącą nosicielem koronawirusa w Szkole Podstawowej nr 5 z Odziałami Integracyjnymi, Szkole Podstawowej nr 4 i II Liceum Ogólnokszałcącym im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie 10 marca zajęcia zostały odwołane.

- Decyzję wydał Powiatowy Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny w Cieszynie. Podjęte działania mają charakter prewencyjny. Mamy nadzieję, że podejrzenia się nie potwierdzą. Jednocześnie proszę o stosowanie się do podstawowych zasad higieny i wytycznych opublikowanych na naszych stronach www.um.cieszyn.pl, www.cieszyn.pl, a także do śledzenia strony www.pssecieszyn.pis.gov.pl – mówi Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna.

W przypadku podejrzenia zakażeniem koronawirusem zaleca się kontakt z całodobową infolinią Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie pod numerem tel. 502 281 673.

Pamiętaj!
Aby zapewnić należytą ochronę, należy odpowiednio się zabezpieczać, myć często ręce, nie dotykać twarzy oraz pamiętać o podstawowej higienie. Obecnie, jeśli ktoś ma obawy związane z zakażeniem, lepiej unikać skupisk ludzkich,wirus ten, jak i inne np. grypy, który jest wirusem sezonowym, będzie się rozprzestrzeniał w takich miejscach. Ponadto, jeśli nie mamy potrzeby, lepiej nie decydować się na dalekie podróże. Warto wstrzymać się do momentu, kiedy sytuacja się wyjaśni, aby niepotrzebnie nie ryzykować.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama