, czwartek 14 listopada 2019
Cieszyn: Inauguracja roku akademickiego
Uroczystości otworzyło przemówienie powitalne prorektora dr hab. prof. UŚ Ryszarda Koziołka, który przywitał wszystkich przybyłych gości. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Inauguracja roku akademickiego

MB
Dzisiaj, 8 października, miała miejsce inauguracja roku akademickiego 2014/2015 na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Przedstawiciele I roku studentów odebrali indeksy i złożyli uroczyste ślubowanie.

Po wakacyjnej przerwie prace wznowią dwa wydziały UŚ w Cieszynie - Wydział Artystyczny oraz Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji.

Uroczystości otworzyło przemówienie powitalne prorektora dr hab. prof. UŚ Ryszarda Koziołka, który przywitał wszystkich przybyłych gości - władze samorządowe, przedstawicieli miejskich instytucji i organizacji, grono pracowników naukowych i wykładowców oraz najliczniej zgromadzonych studentów, w tym także żaków, którzy dopiero rozpoczynają przygodę uniwersytecką.

- Każdego roku pytamy w tym miejscu, czym ma być uniwersytet. Nie potrafię pomyśleć świata bez uniwersytetu - powiedział prorektor Koziołek. - W tym roku pojawiła mi się w głowie myśl o dziwności uniwersytetu. Jest on bowiem instytucją, w której miesza się to, co nowe z tym, co stare. Tutaj zawsze będzie ważne otwarcie na rzeczy nowe, ale jednocześnie szacunek do rzeczy stałych, niezmiennych. Uniwersytet pozwala na to, żeby te wartości mieszały się. Zatem życzę wam tej konfrontacji i z tym, co świeże, i z tym, co stałe - prorektor zwrócił się do studentów. Jednocześnie wskazał, że to studenci wnoszą świeżość w mury uniwersyteckie. - Życzę wam, żebyście na przestrzeni lat tu spędzonych postawili wiele pytań, ale przede wszystkim żebyście mieli odwagę zadać takie pytanie, które wykładowcy będzie kazało pomyśleć na nowo - dodał.

Następnie głos zabrała dziekan Wydziału Artystycznego, prof. zw. Małgorzata Łuszczak, która wskazała, że wydział umożliwia obecnie studiowanie na pięciu kierunkach, w tym na cieszącej się popularnością nowości, czyli projektowaniu gier i przestrzeni wirtualnej. Następnie zaprezentowała sprawozdanie z działalności wydziału w roku ubiegłym. Dziekan podkreśliła, że ubiegły rok akademicki obfitował w sukcesy studentów i młodych pracowników naukowych Wydziału Artystycznego. Liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach na całym świecie zostały przyznane w następujących dziedzinach: muzyka (pianino), fotografia, rysunek, malarstwo i grafika.

Także dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji, prof. UŚ dr hab. Zenon Gajdzica podkreślił, że ubiegły rok akademicki był naprawdę dobry. Dziekan również wymienił sukcesy wydziału, liczne publikacje oraz awansy zawodowe. Wskazał na aktywność studentów w wielu dziedzinach, która decyduje o kwitnącym życiu kulturalnym na uniwersytecie. W tym roku studenci Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji rozpoczną naukę na czterech kierunkach, do ich dyspozycji jest również wiele możliwości odbycia studiów podyplomowych.

Po wystąpieniach prorektora i dziekanów miał miejsce kluczowy moment uroczystości, czyli immatrykulacja studentów, podczas której przedstawiciele I roku odebrali indeksy i złożyli uroczyste ślubowanie, które jest aktem przyjęcia do społeczności akademickiej i wyrazem zaakceptowania wartości reprezentowanych na uniwersytecie.

Inaugurację roku akademickiego 2014/2015 zwieńczył wykład prof. Andrzeja Szarka „Anatomia talentu”, występ Chóru „Harmonia” pod kierunkiem dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek oraz wystawa inauguracyjna „Smalt - sztuka ognia”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama