, piątek 17 lipca 2020
Burza w szklance wody czy poważne przestępstwo?
Poszkodowany w tej sprawie czuje się Krystian Legierski, polityk i działacz środowisk LGBT, który opowiada, że w dzieciństwie był molestowany przez księdza. fot: ARC / wikipedia.plDodaj do Facebook

Burza w szklance wody czy poważne przestępstwo?

MAŁGORZATA BRYL
Trwa medialna burza w sprawie podejrzenia, że ksiądz, który teraz jest proboszczem parafii w Koniakowie, dopuścił się molestowania nieletniego. O rzekomej pedofilii księdza z Trójwsi kuria bielsko-żywiecka dowiedziała się z mediów. - Nie wpłynęło do nas żadne oficjalne zawiadomienie w tej sprawie - stwierdza w rozmowie z naszą redakcją ksiądz Jacek Pędziwiatr, rzecznik prasowy kurii.

Od wczoraj media regionalne i ponadregionalne informują o rzekomej pedofilii, jakiej miałby dopuścić się ksiądz z Koniakowa. Poszkodowany w tej sprawie czuje się Krystian Legierski, polityk i działacz środowisk LGBT, który opowiada, że w dzieciństwie był molestowany przez księdza. Sprawa zaczęła się niedawno na prywatnym koncie Facebook należącym do Legierskiego, następnie przedostała się dalej. Jak informuje Gazeta Wyborcza, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła do prokuratury pisarka Izabela Morska, która poznała historię Legierskiego i postanowiła interweniować.

Prokuratura Rejonowa w Cieszynie potwierdza, że wpłynęło takie zawiadomienie. - 18 sierpnia do tutejszej Prokuratury wpłynęło zawiadomienie o molestowaniu małoletnich przez księdza z Trójwsi. Aktualnie prowadzone jest postępowanie sprawdzające - informuje Joanna Stochmiałek-Krzywoń, prokurator rejonowy w Cieszynie.

- Sprawą księdza pedofila zajęły się lokalne media. Jednak najciekawsze są komentarze pod tekstem pokazujące reakcje członków lokalnej społeczności... - komentuje na bieżąco na Facebooku Krystian Legierski. - To co czytam w komentarzach pokazuje dobitnie, że jedyne na co mogę liczyć w relacjach z wieloma katolikami, to nie miłosierdzie bliźniego, a odsądzanie od czci w najbardziej plugawy sposób oraz oskarżenia o kłamstwo z jednoczesną zaciekłą wolą obrony pedofila. Z tego wszystkiego rozumiem też tyle, że wielu wierzących raczej zgodzi się na to, żeby ich dzieci były molestowane i gwałcone przez księży niż dopuści do świadomości, że zbyt często duchowni delikatnie mówić nadużywają zaufania, którym są obdarzani przez wiernych w tym dzieci - dodaje.

- A co jeśli to jest nieprawda i ksiądz został pomówiony? - pyta w rozmowie z naszą redakcją ksiądz Jacek Pędziwiatr, rzecznik prasowy kurii bielsko-żywieckiej, przestrzegając przed przedwczesnym oskarżaniem kogokolwiek. - Obowiązkiem kurii jest nie dopuścić, by komukolwiek stało się coś złego. To dotyczy nie tylko księży, ale i parafian. Bardzo byśmy nie chcieli, by to, o czym dowiadujemy się właśnie z mediów, było prawdą. Jednak jeśli to jest prawda, to każda kuria ma swoją komórkę, która podejmuje stosowne działania w takich sprawach, u nas zajmuje się tym ksiądz Krzysztof Zięba. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że to bardzo przykre i niepokojące doniesienia, dołożymy wszelkich starań, by to wyjaśnić. Natomiast jeśli okaże się, że są to tylko pomówienia, to zostaną przedsięwzięte odpowiednie kroki na drodze cywilno-prawnej przeciwko tym, którzy takiego pomówienia dopuścili się - dodaje.

Jak dowiaduje się nasza redakcja, obecnie do kurii nie wpłynęło żadne oficjalne zawiadomienie w powyższej sprawie. Kiedy takie zawiadomienie z prokuratury wpłynie, zostaną przedsięwzięte odpowiednie kroki, jak wyjaśnia rzecznik prasowy kurii. Jednak jak dowiadujemy się, nie wykluczone, że w tej sprawie kuria przedstawi oświadczenie. Parafia w Koniakowie nie komentuje oświadczeń Krystiana Legierskiego. O sprawie będziemy informować na bieżąco.

Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Rzeczywiście od niedawna "już" można bezkarnie obrzucać błotem księży katolickich w mediach.
Zawsze trochę z tego błota przylepi się do owych nienawistnych czarnych i będzie prawdziwa satysfakcja z dobrze wykonanej roboty.

Mógłbyś śmiało dodać, że niedawno nawet jeden z arcybiskupów życiem przypłacił tę nagonkę na czysty jak plebana majtki polski kler...

Te kościelne brudy będą jeszcze przez lata wychodzić - między innymi dlatego, że dopiero od niedawna można o nich głośno i publicznie mówić.
Także na temat 'ks. Karola P.' ze Skoczowa można znaleźć w sieci ciekawe informacje, np. tu:
10przykazan.wordpress.com/2014/01/18/dobro-ofiar/
Krystian, nie odpuść dziadowi.

Od kiedy, od czasu jak PiS wygrał wybory?

Zrobiło się normalniej po śmierci Wojtyły.

Brawo Panie Legierski,tak trzymać,nie wolno odpuścić,jesli to prawda to czarnuch musi odpowiedzieć za to co zrobił !!! Im sie wydaje,że wszystko im wolno,

Nagle się gościowi przypomniało? Kolejna homopropaganda.

W koszmarnych czasach komuny, osoby z towarzystwa snobowały się na cholesterol i wysokie ciśnienie. Ten temat wtedy był wiodący na salonach.
Teraz też dał się zauważyć pewien rodzaj snobizmu, mianowicie na molestowanie. Kiedy tylko pani Kora przypomniała sobie, jak to przed laty była molestowana, zaraz, jedna przez drugą, zaczęły sobie to samo przypominać inne damy z towarzystwa (np. Mucha, Kamińska, Górniak). W efekcie dama, która nie była molestowana, nie ma co pokazywać się w towarzystwie.
Czy taki rzekomy snobizm może pojawiać się też u panów?

Mózg S.Michałkiewicza - nieczynny.

Nie Michałkiewicza, a Michalkiewicza

Dziękuję.

Z tego co wiem to powinni zawiesić Księdza do wyjaśnienia .To jest właśnie dbanie o to by nikomu nie stała się krzywda .

w rzeczy samej...często jednak wierni chronią księdza i to jest duchowa nędza...

To nie ten gościu namawiał do głosowania na DUDĘ ? teraz może mu koledzy Dudy z ONR homoseksualizm wyleczą :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama