, sobota 23 stycznia 2021
81. rocznica spalenia Synagogi w Ustroniu
81 lat, odkąd hitlerowcy 15 września 1939 r., spalili ustrońską Synagogę.  fot: Paweł PorębskiDodaj do Facebook

81. rocznica spalenia Synagogi w Ustroniu

red.mat.pras.
81. rocznica spalenia Synagogi w Ustroniu

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Poseł na Sejm RP Mirosław Suchoń oraz Burmistrz Miasta Ustroń Przemysław Korcz. Współorganizatorem uroczystości była Chrześcijańska Fundacja Życie i Misja.


81. rocznica spalenia Synagogi w Ustroniu


81. rocznica spalenia Synagogi w Ustroniu

Minęło 81 lat, odkąd hitlerowcy 15 września 1939 r., spalili ustrońską Synagogę. Po raz siódmy z rzędu w rocznicę tego tragicznego wydarzenia, w miejscu, gdzie onegdaj stała świątynia, odbyła się uroczystość upamiętniająca lokalną społeczność żydowską zorganizowana przez Instytut Śląska Cieszyńskiego.

Ofiarami Holocaustu padło 77 ustrońskich Żydów, co stanowiło około 75% całej ówczesnej populacji żydowskiej miasta. Ostatni przedstawiciel przedwojennej ustrońskiej społeczności żydowskiej Otto Windholz, zmarł w listopadzie 2015 r. w Australii. Był on jednym z inicjatorów powstania pomnika, stojącego dziś na miejscu spalonej synagogi.

Uroczystość rozpoczęła się dźwiękiem szofaru – żydowskiego rogu ceremonialnego, a całemu wydarzeniu towarzyszyła oprawa artystyczna z utworami muzyki żydowskiej oraz klasycznej.

- Synagogi w tym miejscu zabrakło, ponieważ zabrakło też miejsca dla ludzi, dla mniejszości, dla wyznawców odmiennej od reszty religii i narodowości. Zabrakło tolerancji, szacunku, miłości do bliźniego, poszanowania przyrodzonych praw człowieka, demokracji i po prostu człowieczeństwa. Motywowani nienawiścią i zbrodniczą ideologią hitlerowcy chcieli wymazać z krajobrazu Ustronia nie tylko budynek ale przede wszystkim ludzi przynależących do jednej z mniejszości. Mniejszości religijnej, która była integralną częścią przedwojennego społeczeństwa polskiego, która przyczyniła się do rozwoju gospodarczego Ustronia, Śląska Cieszyńskiego i całej Rzeczypospolitej - powiedział w czasie swojego przemówienia Prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego Christian Jaworski.

- Dzisiaj stoi tutaj niemy pomnik, lecz to od nas wszystkich zależy czy dopuścimy aby historia kiedykolwiek zatoczyła koło. To od nas zależy, czy w naszym państwie znajdzie się miejsce dla wszystkich obywateli bez względu na wyznawaną religię, kolor skóry, narodowość, orientację seksualną, przynależność etniczną, światopogląd czy podzielane wartości. Musimy pamiętać do czego prowadzi pogarda wobec drugiego człowieka, pogarda do życia ludzkiego, nienawiść, ksenofobia, radykalizm i bierność wobec zła! Nie pozostańmy więc bierni ale pamiętajmy i przekazujmy tę pamięć z pokolenia na pokolenie- dodał Jaworski.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama