, piątek 19 kwietnia 2024
17. transgraniczna procesja ku czci św. Melchiora
Zachęcając do udziału w niedzielnych uroczystościach bp Rakoczy w specjalnym liście przypomniał, że święci i błogosławieni są wzorem ewangelicznej postawy słuchania i wypełniania woli Bożej. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

17. transgraniczna procesja ku czci św. Melchiora

KAI
Odpust ku czci św. Melchiora Grodzieckiego odbędzie się 2 września w rodzinnym mieście tego męczennika z XVII-wieku. Kulminacyjnym momentem polsko-czeskich uroczystości będzie Msza św. w czeskocieszyńskiej świątyni z udziałem biskupa Ostrawy Franciszka Lobkowicza i biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego oraz biskupa pomocniczego Piotra Gregera.

Przed liturgią w jezuickim kościele ulicami Cieszyna i Czeskiego Cieszyna przejdzie transgraniczna, barwna procesja z relikwiami św. Melchiora Grodzieckiego. Z kościołów pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie oraz czeskocieszyńskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wyruszą jednocześnie dwie procesje. Polscy i czescy wierni spotkają się razem w pół drogi - na Moście Przyjaźni, na którym niegdyś były graniczne szlabany i strażnicy. Po przywitaniu, ze śpiewem na ustach i przy akompaniamencie orkiestr pielgrzymi przejdą do świątyni w Czeskim Cieszynie.

Zachęcając do udziału w niedzielnych uroczystościach bp Rakoczy w specjalnym liście przypomniał, że święci i błogosławieni są wzorem ewangelicznej postawy słuchania i wypełniania woli Bożej. "Jednym z nich jest św. Melchior Grodziecki z Cieszyna, który jako młody kapłan, przyjął wraz ze swoimi towarzyszami - Markiem Kriżem i Stefanem Pongraczem - cierpienie, upokorzenie i śmierć męczeńską. Pozostał wierny Chrystusowi i nie wyrzekł się swojej świętej wiary katolickiej. W 1995 roku papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze trzech męczenników koszyckich, wskazując nam wzór do naśladowania w czasach, kiedy wiara katolicka jest ośmieszana, lekceważona, podważana i kontestowana. Od świętego Melchiora chcemy się uczyć wytrwania w wierze, nawet za cenę prześladowań" - napisał biskup, zapraszając szczególnie do modlitwy nauczycieli, wychowawców, młodzieży i dzieci z rodzicami. "Niech to będzie okazja do wspólnej modlitwy dziękczynienia za miniony czas wakacji oraz prośba o Boże błogosławieństwo na nowy rok szkolny i katechetyczny" - podkreślił.

Po raz pierwszy cieszyniacy świętowali ku czci swego rodaka wyniesionego na ołtarze w październiku 1905 r., po jego beatyfikacji. Wtedy główne uroczystości odbyły się w jezuickim kościele pw. Serca Pana Jezusa. Ulicami niepodzielonego jeszcze miasta wyruszyła po raz pierwszy procesja. Brali w niej udział pielgrzymi ze Śląska Cieszyńskiego, Polski, Czech, Niemiec i Słowacji.Po kanonizacji jezuity przez Jana Pawła II tradycja organizowania procesji znowu ożyła, mimo przeszkody w postaci granicy państwowej, dzielącej miasto nad Olzą.

Melchior Grodziecki urodził się w Cieszynie w 1584 r. Ukończył jezuickie kolegium w Wiedniu, a następnie wstąpił do jezuickiego nowicjatu w Brnie. W 1614 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Był duszpasterzem w Pradze i w niedalekiej wsi Kopanina. Po wypędzeniu jezuitów z Czech w 1618 r. wyruszył na Węgry. Jednak po krótkim pobycie w Brnie znalazł się w 1619 r. w Homonnie, skąd w tym samym roku udał się do Koszyc jako kapelan wojskowy. Tam też we wrześniu 1619 r. wraz z dwoma innymi kapłanami - Chorwatem Markiem Kriżem i Węgrem Stefanem Pongraczem - dostał się w ręce żołnierzy Betlena Gabora, księcia Siedmiogrodu. Po okrutnych torturach, połączonych z próbami nakłonienia do rezygnacji z wiary katolickiej, wszyscy trzej kapłani zostali zamordowani, a ich zwłoki zbezczeszczono.

W styczniu 1905 r. papież Pius X ogłosił beatyfikację trzech Męczenników Koszyckich, a w lipcu 1995 r. w Koszycach Jan Paweł II dokonał ich kanonizacji.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pielgrzymi będą modlić się o wysoki zwrot kapitałów zainwestowanych w Amber Gold i Radiumaryja

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama